Nevyhnutné pomôcky pri väčšej rekonštrukcii domu

0
1303

Pokiaľ sa chystáte na prvý seriózny stavebný projekt, ktorý bude zahŕňať aj nejaké to vlastnoručné betónovanie, možno stojí za úvahu nákup miešačky.

Nemusí to byť hneď monštrum “na 10 fúrikov”, pochádzajúce ešte z čias socializmu. Iste, taká obrovská miešačka má svoje výhody. Napríklad ju nikto neukradne, a po mechanickej stránke je takmer nezničiteľná – aj napriek tridsiatim rokom (či skôr letám) fungovania v najťažších podmienkach – prachu z piesku a cementu, vlhku z vody a v horúčave.
Skúste však takú miešačku niekam previesť. Že treba dodávku? Skúste ju len vlastnými rukami presunúť pár metrov po pozemku. A budete vedieť, čo je to drina a prečo boli susedia kedysi takí družní. Vedeli, že každý raz bude potrebovať pomôcť s miešačkou…
Ostatne, pokiaľ chcete dnes betónovať niečo naozaj veľké, napríklad základovú platňu alebo základy, oplatí sa radšej objednať si betón z betonárky.

Na menšie projekty bohato stačí aj malá moderná miešačka na 120 litrov. Vymiešajú sa v nej dva bohaté fúriky materiálu a jej prevoz a dokonca naloženie zvládne v prípade potreby človek aj sám. A to aj na malom prívesnom vozíku. A ešte sa k nej zmestí fúrik a ďalšie náradie.

Ak máte v pláne malý stavebný projektík, napríklad obkladanie, je aj malá miešačka veľký stroj. Spokojne v takom prípade bude stačiť miešadlo a plastové vedro. Vedro netreba zvlášť predstavovať. Aj miešadlo sa už dostáva do povedomia slovenských stavebníkov. Je to v princípe pomalobežná vŕtačka s dvoma madlami pre lepší úchop.  Moderné miešadlo má niekoľkostupňovú reguláciu rýchlostí a zvyčajne je vybavené aj funkciou soft štart. Znamená to, že nábehový prúd je regulovaný a miešadlo sa rozbieha pomaly. Nehrozí úraz rúk ani rozprášenie miešaného materiálu po celej miestnosti. Podľa rozmiešavaného materiálu je možné zakúpiť aj rôzne špeciálne nástavce.

Tretím dôležitým nástrojom, ktorý si na modernom stavenisku nájde svoje miesto, je zváračka. Zváračky dnes nie sú opachy, ktoré musia nakladať a vykladať štyria chlapi. Invertorová zváračka sa dá nosiť na pleci ako kabela. Limitovaná je len dostupnosťou predlžovacieho kábla.
Invertorová zváračka je ľahká nielen z hľadiska hmotnosti, ale aj ovládania. Stačí nastaviť základné parametre, zapojiť pól na kostru a skúšať. Funkcie zjednodušenia štartu a obmedzenia lepenia elektród pomôžu aj zváračovi – začiatočníkovi.