5 dekoratívnych a relaxačných prvkov v záhrade, ktoré musíte mať

0
63
5 dekoratívnych a relaxačných prvkov v záhrade, ktoré musíte mať
5 dekoratívnych a relaxačných prvkov v záhrade, ktoré musíte mať

Každá záhrada sa dá zmeniť na oázu pokoja, na miesto oddychu a relaxu. Pre dosiahnutie príjemného prostredia v záhrade existujú rôzne záhradné stavby, doplnky a vychytávky, ktoré transformujú aj obyčajnú záhradu s trávnikom na funkčné útočisko. Inšpirácií a možností je veľa – my vám prinášame 5 tipov na dekoračné a relaxačné prvky.

Funkčná záhradka v záhrade – vyvýšené betónové záhony

Vyvýšené betónové záhony nielenže skvele vyzerajú, ale sú tiež možnosťou, ako zmeniť minimalistickú trávnatú záhradu na funkčnú záhradu. Betónové záhony dodávajú záhrade moderný a upravený vzhľad. Sú dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach, takže sa ľahko prispôsobia zvyšku záhrady. Pre menej skúsených záhradkárov je dobrou správou, že vyvýšené záhony umožňujú pestovanie kvetov či zeleniny bez rizika napadnutia chorobami rastlín. Rastliny sú tiež dobre odvodnené, takže nehnijú a nepremokajú.

Tieň a miesto pre záhradné párty – altánky a prístrešky

Altánky, prístrešky alebo pergoly poskytujú ochranu pred slnkom, dažďom a vetrom, čo umožňuje pohodlné trávenie času vonku za každého počasia. Zastrešené miesta v záhrade sú ideálnym priestorom na oddych, čítanie knihy alebo organizovanie rodinných stretnutí a párty. Vyberte na ich stavbu materiál, ktorý ladí s domom a záhradou, dosiahnete tak šarm a eleganciu prostredia. Altánky alebo prístrešky môžu stáť pri stene domu, v strede záhrady alebo dekorovať betónové ploty.

Nenáročné okrasné prvky v záhrade – skalky s trvalkami

Skalky dodávajú záhrade prírodný a organický vzhľad. Môžete do nich zakomponovať rôzne druhy kameňov, piesok, ideálna je tiež farebná zemina, rastliny alebo záhradné figúrky a sošky. Vytvorte podľa seba jedinečný a pútavý dizajn. Pohľad na skalku vás poteší každý deň. Dobre navrhnuté skalky sa stanú ústredným bodom vašej záhrady a dodajú jej jedinečný charakter. Skalky vyžadujú minimálnu údržbu, pretože väčšina rastlín vhodných do skaliek je odolná a nenáročná na starostlivosť.

Pohodlie a oddych – záhradný nábytok

Kvalitný záhradný nábytok poskytuje pohodlné sedenie a stolovanie, čo zvyšuje komfort a funkčnosť vašej záhrady. Je dostupný v rôznych štýloch, materiáloch a farbách. Najčastejšie sa ľudia rozhodnú pre drevený alebo ratanový nábytok. Ratanový má navrch v tom, že sa podobá drevu, ale nepotrebuje žiadnu údržbu. Medzi základné kúsky nábytku do záhrady patria stoličky, stoly, hojdačky a závesné kreslá.

Pre predĺženie relaxu v záhrade – exteriérové osvetlenie

Exteriérové osvetlenie je bezpečnostným a funkčným prvkom v záhrade. Umožňuj tráviť čas v záhrade aj po zotmení, vytvára hru tieňov a svetla, ktorá dodá atmosféru. Záhradu môžete osvetliť solárnymi lampami, závesnými lampášmi, LED pásmi alebo reflektormi. Osvetliť sa dá nielen priestor pod altánkom, ale tiež stromy, kríky, ploty a záhradné cestičky. Moderné osvetlenie je energeticky úsporné a šetrí náklady na elektrinu.

Autor: Gabriela Kudláčová