Slaná voda vo vírivke: je to možné? A aké sú možnosti?

0
3581
Slaná voda vo vírivke: je to možné? A aké sú možnosti?

Mať doma kúsok mora už nie je problém, pretože dnes si každý napúšťa bazén slanou vodou. Ale čo slaná voda vo vírivkách?

Určite vás poteší, že slaná voda sa stáva trendom aj u nás. Tento trend však nespočíva len v túžbe po kúpaní v slanej vode. V skutočnosti sa soľ ukazuje ako účinnejšia a oveľa šetrnejšia alternatíva k bazénovej chémii a jej používaniu sa nevyhnete ani vo vírivkách.

Soľ vs. chlór: kto vyhrá?

Chlór je osvedčený dezinfekčný prostriedok, ktorý účinne bojuje proti vírusom a baktériám, ale má aj niekoľko nevýhod:

  • Mierne zdravotné riziko vo forme vedľajších produktov
  • Spôsobuje začervenanie očí, kožné alergie
  • Nepríjemný zápach

Naopak, soľ:

  • Nespôsobuje kožné alergie ani nedráždi oči
  • Má vynikajúce antiseptické a dezinfekčné vlastnosti
  • Nezanecháva zápach na pokožke ani na plavkách
  • Znižuje spotrebu bazénovej chémie
  • Je vhodnejší pre deti
  • Šetrí peniaze

Okrem toho má slaná voda aj liečivé účinky, čo ocenia najmä ľudia s kožnými problémami. Majitelia bazénov a krytých alebo záhradných víriviek si však slanú vodu pochvaľujú najviac, najmä preto, že si vyžaduje veľmi malú údržbu.

Súkromné more – menej slané a jemnejšie!

Možno vás opäť sklameme, ale pridaním soli do vírivky nezískate vodu, na akú ste zvyknutí z mora.  Ale to je vlastne dobre. Slaná voda v bazénoch alebo nafukovacích vírivkách má oveľa nižšiu koncentráciu soli, približne 0,4-0,5 %, zatiaľ čo morská voda má 3,5 %. Vďaka tomu je voda len mierne slaná, takže sa nemusíte obávať nechcených dúškov alebo slaných máp na pokožke.

Pozrite našu ponuku na www.hawaj.sk .

Poraďte sa s odborníkmi

Skôr ako sa rozhodnete zmeniť “chuť” vody vo vašej vírivke na slanú, poraďte sa s výrobcom vášho výrobku. Niektoré vírivky nie sú navrhnuté na pridávanie soli, takže prítomnosť soli by mohla spôsobiť silnú koróziu alebo nezvratné poškodenie.

Môže sa v nafukovacej vírivke používať slaná voda?

Dokonca aj do niektorých nafukovacích víriviek možno pridať soľ alebo k nim pripojiť solinátor, ak ho nemajú zabudovanú. Inštalácia solinátora je jednoduchá a nevyžaduje si ani vypustenie vody. Celý proces dezinfekcie vody potom funguje na princípe elektrolýzy, ktorá premieňa slanú vodu na voľný chlór. Chlór je preto v určitej forme prítomný aj v slanej vode, ale je bez zápachu a jemný.

Pri solonizačnej jednotke treba počítať s vyššou počiatočnou investíciou, ktorá sa pohybuje v stovkách eur. Ak práve uvažujete o kúpe vírivky, určite sa oplatí kúpiť nafukovaciu vírivku so zabudovaným solinátorom, napríklad na Hawaj.sk. Verte, že vírivka na terase alebo v záhrade sa stane najobľúbenejším miestom vo vašom dome.