4 spôsoby ako sa motivovať k cvičeniu

0
3202

Poznáte to, buď sa nedokážete prinútiť k tomu, aby ste s fyzickou aktivitou vôbec začali alebo nedokážete odrazu nájsť energiu na niečo, čo vás doteraz bavilo a robili ste to radi. Buď neviete nájsť motiváciu a pohnúť sa z bodu nula alebo ste ju kdesi stratili. Možno dva odlišné prípady, no jedna skupina ľudí – bez fyzickej aktivity. Ako objaviť čosi, čo vás poženie na prvý tréning? Ako nájsť stratenú motiváciu a pokračovať v začatom? V tomto článku vám v štyroch bodoch poradíme ako na to.

Strata motivácie sa môže prihodiť komukoľvek, športovcovi i bežnému človeku, ktorý rekreačne vykonáva niektorý zo športov. Možno sa vám stáva, že práve nie ste v nálade na cvičenie. Cvičením sa vylučujú endorfíny, čo vám následne pomôže v ďalšom cvičení. Lenže ako spraviť ten prvý krok bez nálady? Iným prípadom sú športovci, napríklad futbalisti, ktorých občas zaplaví syndróm vyhorenia z neustálej tréningovej a zápasovej záťaže. To však nemôžu dopustiť, preto sa aj oni riadia niektorými z týchto rád.

Nespadnite do čiernej diery v gauči

Najrizikovejším momentom je príchod z práce. Len čo zavriete dvere na dome a zložíte si veci, spravte nasledovné (ak je to možné ihneď): Vezmite do ruky vopred pripravenú športovú tašku alebo sa prezlečte do športového a vyrazte športovať. Ak sa predtým ešte treba postarať o nejaké tie nevyhnutnosti, spravte to a následne bežte von. Pretože ak si už raz sadnete pred televízor, tak sa už z neho ťažko prinútite športovať. Neprestaňte sa hýbte a zostaňte v nasadenom tempe.

Nájdite si parťáka

Výskumy dokazujú, že ak človek pravidelne cvičí s tréningovým partnerom, tak sa zvyšuje nielen frekvencia cvičenia, ale ich úspechy ním dosiahnuté. Mal by to byť niekto s podobnými záujmami, rovnakou vášňou pre danú športovú disciplínu a podobne voľným časom. Spoločne sa potom budeme motivovať, poháňať a pocit, že na vás niekto pred tréningom čaká vám nedovolí odpískať to len tak.

Ako príklad si zoberme futbalistov, ktorí majú tých partnerov (spoluhráčov) vyše dvadsať. Pokiaľ sa v tíme nevyskytujú negatívne naladení jedinci a všetci sa poháňajú navzájom, tak takýto tím prenáša pohodu aj na hraciu plochu, kde dosahuje úžasné výsledky. Hráči sa každým týždňom zlepšujú, pretože ich spoluhráči motivujú k výkonom až za hranicou ich síl a schopností. Tímy s takouto pohodou vo svojom vnútri sú preto favoritmi takmer každého zápasu, čo sa prejavuje aj vtedy, keď dôjde na športové tipy vo futbale. Preto neleňte a nájdite si aj vy toho svojho „parťáka“, môže to byť váš kamarát, kolega alebo partner, a priblížte sa športovcom.

Hýbte sa aj počas pracovného dňa (v rámci možností)

Mnohí z vás majú sedavé zamestnania a nehýbu sa od rána až do večera. Nie je nič lepšie, ako to napraviť ihneď po práci, no niekedy je ťažké prehupnúť z tohto statického stavu do aktívneho. Existuje jeden spôsob, ako si to zľahčiť – hýbte sa aj počas dňa. Pokojne si nastavte budík v rôznych časoch dňa a vyhraďte si pár minút na pohyb. Môže to byť aj jednoduchý strečing, treba trošku rozprúdiť krv v tele. Prípadne, ak máte kde, spravte zopár drepov alebo klikov a uvidíte, ako vaše telo ožije. Toto zopakujte dva-tri krát do dňa a píšte si, že prechod na ozajstný tréning bude oveľa plynulejší.

Jedzte zdravo a pite veľa vody

Alfa a omega vrcholových športovcov, ako je napríklad Cristiano Ronaldo, ktorý sa neustále stravuje zdravo a nič iné okrem vody a pomarančového džúsu ráno nepije. Keď sa telo tridsaťpäťročného futbalistu správa ako dvadsaťročné, tak niet čo dodať. To, ako sa cítime, veľmi závisí od toho, čo jeme. Dbajte teda na to, aby ste prijímali telu prospešné potraviny a pili v prevažnej miere dostatok vody. Tá pôsobí pre ľudské telo ako palivo a bez nej sa nezaobídeme. Pamätajte na to, že nepotrebujete vodu len vtedy, keď ste smädní – vtedy je už neskoro.

Tak a už viete, ako na to. Držím palce.