Viete čo je lupienka a ako sa dá liečiť?

0
2049

Lupienka (inak známa ako psoriáza), je vskutku závažné a zväčša dedičné kožné ochorenie. Najhoršie je, že táto kožná choroba, nie je bežnou medicínou úplne liečiteľná. Náš stav, však môžeme stabilizovať, ale aj výrazne zlepšiť svojím životným štýlom.

V prvom rade, je veľmi dôležité, aby diagnóza bola určená včas, vtedy je ešte možné výrazne ovplyvniť budúci stav pacienta. Preto je dôležité, aby sme včas riešili, pokiaľ zbadáme na našej pokožke niečo, čo sa psoriáze podobá.

Podľa priebehu ochorenia delíme psoriázu na

Eruptívna – exantematická psoriáza

Chronická stacionárna psoriáza

Exudatívna – nestabilná forma

Ako sa psoriáza lieči?

Fototerapia

Je naozaj dôležité určiť závažnosť ochorenia a od toho sa odvíja liečba.  Jedna z možností je fototerapia. Fototerapia, je liečba svetlom, tá je používaná už dlhé roky. Vďaka pôsobeniu svetla na kožu, sa spomaľuje rast postihnutých kožných buniek. Zlepšujeme tak stav pokožky pri psoriáze.

Systémová liečba

Ďalšia z možností je systémová liečba. Je to liečba,  ktorá sa môže podávať formou injekcií, alebo liekov. Avšak ovplyvňuje celé telo. Tieto liečby bývajú veľmi účinné, no je pri nich vyššie riziko vedľajších účinkov. Najčastejšie sa používajú lieky ako sú: cyklosporín, metotrexát a retinoidy. Pri tomto type liečby, je dôležité pacientom pravidelne kontrolovať krvný tlak a rovnako aj testovať krv.

Biologické lieky

Zaužívalo sa taktiež liečiť psoriázu, za pomoci biologických liekov. Biologické liečby, dokážu napodobniť funkciu protilátok. Výhoda týchto liekov je, že sa môžu dlhodobo používať a taktiež sa tieto lieky zameriavajú na miesta, kde sa psoriáza rozvíja.

Záver

Táto diagnóza je naozaj nepríjemná, ľudia ktorí ňou trpia, majú častokrát nízke sebavedomie. Boja sa, že si nebudú vedieť nájsť dobrú prácu a častokrát majú strach, že môžu prísť komplikácie, ktoré môžu viesť až k invalidite.

Preto je dôležité dodržiavať liečbu, ktorú nám nastaví náš lekár. Pokiaľ liečba skutočne zaberie, môžeme  tým predísť zdravotným problémom a zvýšiť kvalitu nášho života.