Dôvody, prečo investovať do zlata

0
1494

Ešte pred päťdesiatimi rokmi boli všetky peniaze “kryté zlatom”. Finančný trh bol vďaka tomu stabilnejší. Ak by sa jedného dňa stalo, že papierové peniaze stratia svoju hodnotu, svet by sa opäť musel uchýliť k niečomu cennému, možno opäť k zlatu, aby bolo možné obchodovať.

Zlato je stabilný prístav

Peniaze z papiera sa už desiatky rokov tlačia bez garancie zlatom. Aj to je dôvod, prečo tak rýchlo klesá ich hodnota. To, čo sme si ešte pred rokmi mohli dovoliť za 100 EUR, dnes stojí podstatne viac. V tomto smere nie je na škodu občas sa započúvať do spomienok starých rodičov, ktorí radi donekonečna opakujú, koľko v ich detstve stál obyčajný chlieb. Peniaze hodnotu nedokážu udržať. Naproti tomu zlato je ako stabilný prístav. Jeho hodnota sa rokmi nemení. Investovanie do zlata je predpokladom bezpečia a stability.  Dobrým príkladom je predstava dedičstva po starom predkovi. Istotne by človeka potešila viac škatuľa plná zlata, ako preplnená starými bankovkami, ktoré v súčasnosti už nemajú hodnotu…

Validita a univerzálnosť

Zlato je skvelé aj v tom, že ho viete rýchlo reálne zhodnotiť a premeniť na peniaze. A to prakticky kdekoľvek. Aj dnes sú krajiny, v ktorých je zvykom obdarovávať svojich rodinnch príslušníkov “zlatými darmi” a nejednu rodinu podobné zbierky počas nepokojov či vojenských konfliktov zachránili. Každý vo svete vie, že zlato je veľmi vzácne. Jeho hodnota v čase kríz rastie, hoci akcie či burzy zvyknú zaznamenávať poklesy. Dôležité je však vlastniť zlato, ktoré je vyrobené v mincovniach najvyšších kvalít. Taký kov rozpozná dobrý zlatník na celom svete.

Väčšia variabilita, väčšia bezpečnosť

Napriek mnohým výhodám by investičné zlato nemalo tvoriť jediný spôsob sporenia. Ideálne je rozložiť si majetok čiastočne do bánk, čiastočne do zlata a cenných papierov a oplatí sa aj vlastniť pôdu či nehnuteľnosti. Takto rozložené financie znamenajú oveľa väčšiu mieru bezpečnosti finančného portfólia. Nenadarmo sa zvykne hovoriť: “Nedávajte všetky vajcia do jedného košíka!”

Lepší je dlhší horizont

Stále platí, že je dobré sa pred vážnymi rozhodnutiami poriadne informovať o možných rizikách. Investovanie do zlata nie je výnimkou. Zlato totiž nie je vhodnou alternatívou rýchleho zbohatnutia. Nik vám nezaručí, že vám bude ročne vynášať, krátkodobé špekulácie so zlatom sú skôr riskantné. Je zrejmé, že zlato nestráca na hodnote a nepodlieha inflácii, je však skôr určené na zabezpečenie finančnej istoty ako na ľahké zbohatnutie.