Úzky pozemok nemusí byť problém. Domy vyrastú aj na nich

0
6045

Kúpa pozemku nie je nikdy lacnou záležitosťou, preto sa každý usiluje získať čo najviac z tých pozemkov, ktoré sú vo vlastníctve rodiny. Nie vždy to však znamená mať dostatočne rozsiahly priestor na stavbu domu. Úzke pozemky síce nie sú veľmi priestranné, no aj na nich si môžete vybudovať vysnívaný domov.

Úzke a dlhé pozemky majú na Slovensku historický základ. Keďže každý chcel mať vlastný prístup na ulicu, delili sa pozemky na úzke a dlhé časti. Tak sa zabezpečili aj menšie vzdialenosti medzi jednotlivými budovami v obci, čo bolo výhodné, keďže sa chodilo najmä peši. Tak vznikali pozemky so šírkou 10 – 15 m a dĺžkou až do 200 m.

Domy na úzke pozemky sú iné

Na základe požiadaviek na dostatok svetla a vzduchu, sa postupom času začali stavať domy s takmer štvorcovým pôdorysom. Takéto domy si vyžadujú aj širší pozemok. Ak chcete stavať domy na úzke pozemky, je potrebný iný prístup. Od toho sa totiž odvíja aj rozmiestnenie izieb, orientácia okien či počet poschodí.

So stavbou domov na úzkych pozemkoch sa spája problém s povinnými odstupovými vzdialenosťami od hraníc pozemku, ako aj od susedných domov. V staršej zástavbe to môže vytvoriť na stavbu domu dosť stiesnené podmienky. Stavať domy na úzke pozemky môže byť problém, no nie neriešiteľný.

Radšej individuálny projekt

Náročnejšie podmienky na navrhnutie domu však môžu byť dôvodom na vznik originálnejších riešení ako v prípade stavby na rozsiahlych pozemkoch. Stačí si nechať vytvoriť projekt na mieru.  Vhodné katalógové domy na úzke pozemky nájdete len veľmi ťažko. Ak teda máte pozemok so šírkou 11 m, radšej sa spoľahnite na vypracovanie individuálneho projektu. V prípade úzkych pozemkov so šírkou v rozmedzí 11 – 15 m máte ešte šancu nájsť aj katalógové projekty.

Zdroj: Djsarchitecture.sk