Prečo máte stále pocit hladu – dokonca aj po jedle?

0
10093

Ľudský organizmus potrebuje prijímať potravu, aby získaval energiu, takže je prirodzené cítiť hlad, ak ste už niekoľko hodín nejedli. Ak sa z vášho brucha neustále ozýva škvŕkanie, dokonca hneď po jedle, niečo s vaším zdravím nie je v poriadku. Stravujete sa rozumne (aspoň si to myslíte), no napriek tomu stále myslíte na jedlo? Polyfágia je medicínsky názov pre extrémny hlad a môže byť impulzom na zamyslenie sa nad svojou životosprávou. Pomôcť vám môže aj zrieknutie sa nerestí uvedených nižšie.

NESPRÁVNE STOLOVANIE

Jedenie popri inej činnosti síce šetrí čas, ale pôsobí negatívne na zdravie. Účastníci výskumu sediaci za počítačom pri kartovej hre počas 30 minút zjedli dvojnásobné množstvo jedla ako tí, ktorých pri jedle počítač nerušil. Taktiež si menej pamätali čo presne jedli – z toho plynie, že celkovo za deň prijali nadbytok kalórií, čo by z dlhodobého hľadiska prinieslo problémy s váhou. Preto sa na 15 minút odtrhnite od práce a nerušene si vychutnajte jedlo.

PITIE POČAS JEDLA A TESNE PO ŇOM

Tekutiny, najmä čistá voda, sú pre zachovanie zdravia nevyhnutné. Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Je to fakt. Nedostatočné zavodnenie môže spôsobovať neustály pocit hladu. Skúste namiesto neustáleho pojedania piť viac vody.

Môže pohár sladkého nápoja spustiť chuť na sladké? Inzulín uvoľňovaný v dôsledku prebytku cukru blokuje signály hormónov, ktoré nám oznamujú, že sme sýti. Stále máme pocit, že potrebujeme jesť, najmä sladké veci. Po vypití sladených nápojov sa znižuje aktivita v tých oblastiach mozgu, ktoré sú spojené s pocitom sýtosti. Fruktóza chuť do jedla skôr povzbudzuje, ako by ju potláčala. Počas jedla a tesne po ňom nie je vhodné piť žiadne tekutiny (tobôž nie sladké), pretože tým zbytočne riedite žalúdočné kyseliny pripravené na trávenie jedla, ktoré ste práve prijali. Pite najskôr pol hodinu po jedle.

KONZERVOVANÁ ZELENINA

Zelenina je pre udržiavanie štíhlosti nevyhnutnosťou. Avšak konzervovaná zelenina môže obsahovať chemikáliu Bisphenol-A (BPA), ktorý sa spája s obezogénmi – priemyselnými zlúčeninami, ktoré môžu meniť metabolické procesy a spôsobovať zvyšovanie hmotnosti. Presný mechanizmus ako BPA presne pôsobí je zatiaľ nejasný, ale jedna z teórií hovorí, že BPA môže v organizme pôsobiť ako hormón a môže spolupôsobiť napríklad na leptín, ktorý reguluje pocit hladu a sýtosti. Uprednostňujte preto čerstvú zeleninu, prípadne mrazenú, ktorá je balená v BPA free obaloch.

LIEKY

Vždy si na obaloch liekov a doplnkov výživy čítajte aj ten najmenší text. Vedľajším účinkom niektorých liekov (hormonálna antikoncepcia, antidepresíva, kortikosteroidy, lieky proti alergii) je zvýšená chuť do jedla – v takomto prípade nepomôže ani pevná vôľa. Väčšine ľudí nespôsobujú žiadne veľké problémy, ale 5-10 percentám populácie môžu privodiť dokonca nadváhu. Čo robiť? Poraďte sa s lekárom a skúste zmeniť druh problematického lieku za iný, ktorý má rovnaké účinky, avšak neovplyvní váš apetít.

NEDOSTATOK SPÁNKU

Existuje spojitosť medzi spánkom kratším ako 6 hodín denne a vyšším indexom telesnej hmotnosti. Je logické, že čím dlhšie ste hore, tým viac porcií jedla zjete, ale priberanie môžu spôsobiť aj hormonálne zmeny spôsobené nedostatkom spánku. Ľudia, ktorí spia v priemere iba 4 hodiny denne, majú nižšiu hladinu hormónu sýtosti – leptínu; vyššie hladiny hormónu hladu – ghrelínu; trpia častejšie hladom a chuťou najmä na sladkosti, slané pochúťky a sacharidové potraviny.