Môže byť pomalý metabolizmus príčinou priberania?

0
2748

Mnohí pripisujú svoju vyššiu váhu pomalému metabolizmu. Znížia príjem kalórií, začnú cvičiť, ale neschudnú. Môže byť skutočne na vine pomalý metabolizmus?

Metabolizmus je vyjadrením všetkých chemických procesov v našom organizme, ktoré nás udržiavajú nažive a fungovanie všetkých orgánov zabezpečujúcich dýchanie, obnovu buniek a trávenie jedla. Na zachovanie týchto chemických procesov je potrebná energia, ktorej nevyhnutné množstvo sa nazýva bazálny metabolický výdaj (BMR). BMR predstavuje približne 40 – 70 percent denného energetického výdaju v závislosti na vašom veku a životospráve. Nízkemu BMR sa hovorí aj pomalý metabolizmus. Aké sú vaše energetické potreby si môžete ľahko vypočítať pomocou online kalkulačiek. Hľadajte tie, ktoré sú založené na Harris-Benedictovej rovnici.

PREČO MÁ NIEKTO RÝCHLEJŠÍ METABOLIZMUS

Vzrast, vek, pohlavie, genetika, výživa, fyzická aktivita – tieto faktory ovplyvňujú rýchlosť metabolizmu. Svalové bunky potrebujú viac energie ako tukové bunky, takže ľudia s väčším množstvom svalovej hmoty mávajú rýchlejší metabolizmus. Starnutím má telo tendenciu ukladať tuky a strácať svaly. To vysvetľuje prečo sa zvyšujúcim vekom metabolizmus spomaľuje. Muži mávajú rýchlejší metabolizmus, pretože majú viac svalovej hmoty, ťažšie kosti a menej telesného tuku ako ženy. Metabolizmus čiastočne určujú aj naše gény tým, že ovplyvňujú veľkosť svalov a ich schopnosť rastu.

PRIBERÁM KVÔLI POMALÉMU METABOLIZMU?

Ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, mávajú pomalý metabolizmus. Nie je to však pravidlom. Osoby s nadváhou majú rýchlejší metabolizmus ako osoby štíhle. Objemnejšie telo potrebuje na zachovanie základných funkcií viac energie. Odhliadnuc od pomalého metabolizmu má na telesnú hmotnosť výrazný vplyv ešte niečo. Ľudia v skutočnosti jedia viac ako si myslia. Priberanie je najčastejšie dôsledkom prijímania väčšieho množstva kalórií ako je telo schopné spáliť, a nie výsledkom pomalého metabolizmu. Kontrola prijatých kalórií je síce náročná, pre zníženie hmotnosti a jej udržanie však kľúčová.

AKO METABOLIZMUS ZRÝCHLIŤ?

Účinok jedál a nápojov zaručujúcich zrýchlenie metabolizmu, napríklad zeleného čaju, čiernej kávy či korenín je sporný. Rýchlosť metabolizmu je možné ovplyvniť iba veľmi ťažko, kým množstvo spálených kalórií (čiže fyzickej aktivity) máte plne pod kontrolou. Čím aktívnejší ste, tým viac kalórií pálite. Ľudia s rýchlym metabolizmom sú možno len aktívnejší či neposednejší.

MÔŽE RÝCHLE SCHUDNUTIE SPOMALIŤ METABOLIZMUS?

Drastické diéty založené na zníženom príjme kalórií môžu skutočne metabolizmus spomaliť. Pri takýchto diétach je telo nútené čerpať energiu zo svalov. A čím menej svalovej hmoty, tým pomalší metabolizmus. S menšími svalmi a pomalším metabolizmom je oveľa jednoduchšie nabrať späť tuk hneď ako sa množstvo kalórií zvýši na pôvodnú úroveň.

ZLÝ SPÁNKOVÝ REŽIM SPOMAĽUJE METABOLIZMUS

Jediná prebdená noc dokáže narušiť denný génový rytmus, ktorý udržiava metabolizmus v pohybe. Snažte sa preto chodiť spať a vstávať približne v rovnakom čase.

NEDOSTATOK TEKUTÍN

Stáva sa vám, že si poobede uvedomíte ako ste od rána málo pili? Metabolizmus je výsledkom všetkých procesov využitia energie v tele – trávenia, práce svalov, vylučovania odpadu… Práve zavodnenie je pri týchto procesoch kľúčové. Ak telu chýba voda, uvedené procesy sa spomalia pod požadovanú úroveň a tým sa zníži aj metabolizmus. Farba moču má byť svetlo žltá. Ak zabúdate piť H2O, nastavte si pravidelné pripomienky na mobile a vždy keď zazvonia, napite sa. Alebo majte stále na stole fľašu s vodou ako vizuálnu pripomienku, že treba piť.