Zažite pohladenie prírody na vlastnej koži

0
1526

Prírodná kozmetika sa v dnešnej dobe v mnohých prípadoch považuje za výstrelok doby. V obchodoch na nás doslova skáču bio potraviny, police kníhkupectiev zaplavujú kuchárske knihy, špaldová múka nahrádza klasickú pšeničnú. Prírodná kozmetika je však pravým opakom toho, čo môžeme nazvať bio ošiaľom. Viete, ako sa líši od bežne dostupných kozmetických prípravkov?

Spotrebitelia sa naučili čítať etikety a pochopili, že žltá bujónová kocka síce vykúzli delikátnu chuť polievky, no nenahradí poctivý domáci vývar z čerstvej úrody. A už vedia, že dobrý šampón nemusí byť práve ten, ktorý krásne vonia, má žiarivú farbu a vytvára bohatú penu. Na kozmetickom trhu už existuje niekoľko značiek, pre ktoré je kvalita produktu prvoradá.

Kozmetika s príbehom

Proces výroby prírodnej kozmetiky sa totiž začína už pri samotnom zbere byliniek, ich sušení či macerovaní. Zahŕňa napríklad aj také činnosti, akými sú starostlivosť o včely, ktoré sú zdrojom vzácneho vosku a propolisu. Zložky ako avokádový olej či morská soľ sú dovážané zo zahraničia od overených dodávateľov garantujúcich najvyššiu kvalitu. Jednou z najdôležitejších zložiek je voda. Na výrobu prírodnej kozmetiky sa využíva voda priamo z miestnych horských prameňov bohatá na vitamíny a minerálne látky, ktoré majú v kozmetickom výrobku nenahraditeľné miesto.

Zber a spracovanie ingrediencií patria v procese výroby prírodnej kozmetiky medzi kľúčové, musia prebiehať veľmi jemné a šetrne, aby sa uchovali všetky dôležité látky. Preto sa využívajú spomínané techniky ako sušenie, macerácia či lisovanie. Ich výsledkom sú stopercentné olejové extrakty či tinktúry. Tie sa následne zmiešavajú napríklad s vodou či inými prísadami ako olej. V tomto kroku výroby je rozhodujúca rýchlosť miešania a najmä teplota a následné chladnutie.

Každá značka pracuje podľa svojich vlastných receptúr, ktoré sú často odovzdávané z generácie na generáciu a podliehajú prísnemu výrobnému tajomstvu. Na základe tajných receptúr je možné dokonca aj zmiešať vodu s olejom. Keď je zmes hotová, nasleduje samotné balenie do obalov a etiketovanie. Rovnako ako celý proces, tak aj v závere podlieha všetko najvyšším kritériám. A preto sa aj táto finálna časť robí ručne. Jedným z indikátorov kvalitnej kozmetiky bez silikónov a parabénov je fakt, že rovnaké produkty nemusia mať rovnakú hustotu, farbu či štruktúru. Všetci dobre vieme, že žiaden strom, kvet či plod nemá po celý rok rovnakú kvalitu. Závisí to v mnohom od dažďových prehánok, zloženia pôdy či počtu slnečných dní, ktoré ovplyvňujú rast a silu všetkých prírodných zložiek. Je jasné, že produkt vyrábaný výhradne z prírodných látok nemôže zakaždým voňať či vyzerať rovnako.

Čomu sa vyhýbať?

Jednou zo základných zložiek využívaných v kozmetickom priemysle sú silikóny. Sú to tuky na báze ropy, ktoré zapríčiňujú, že vlas či pokožka sa obalia akýmsi obalom. Tento obal spôsobí, že vlas vyzerá na prvý pohľad lesklý, ľahko rozčesateľný a ucelený. Opak je však pravdou. Pri dlhodobom používaní obal zamedzí prísun živín, a tak postupom času vlas slabne, ba môže dôjsť až k jeho vypadnutiu. Vtedy je poškodený samotný korienok vlasu, čo je následok zaťaženej vlasovej pokožky, ktorá dôsledkom silikónov prestala dýchať a je pravidelne zaťažovaná v podobe šampónov a kondicionérov. Obal taktiež zabraňuje preniku akýchkoľvek farebných pigmentov do štruktúry vlasu. V praxi to znamená, že žiadna farba sa vám nedokáže na vlase udržať a tento problém často nevyrieši ani kaderník. Rekonvalescencia takýchto vlasov nie je nemožná, no trvá dlho. Liekom je kvalitná prírodná vlasová kozmetika, a to najmä oleje, ktoré dokážu zničený vlas a pokožku hydratovať a doplniť stratené výživné látky.

Ďalšou významnou zložkou, ktorá sa nachádza v 95 % bežnej kozmetiky, sú sulfáty. Práve tie nám garantujú krásnu a bohatú penu, ktorú väčšina z vás miluje. Radosťou je taktiež pre deti. Vedeli ste však, že sulfáty vyvolávajú podráždenie pokožky, očí či kútikov úst? Prírodná telová kozmetika nahrádza tieto „penidlá“ bylinkami, ako napríklad mydlica lekárska, mydlovník juhoamerický alebo mydlové orechy. Ak ste v zložení svojej kozmetiky nenašli podobné látky, no napriek tomu máte pri každom sprchovaní bohatú penu, môžete si byť istí, že každý deň si doprajete dávku sulfátov.

Medzi najčastejšie používané chemické látky v kozmetike patria parabény. Ide o konzervačné látky, ktoré zabraňujú vzniku a množeniu neviditeľných baktérií, kvasiniek či plesní. Tým sa darí najmä vo vlhkom prostredí a, úprimne, ruku na srdce, kto z vás udržiava svoju kozmetiku mimo kúpeľne? Bez použitia konzervantov by kozmetika nemohla existovať. Aj tu nám však príroda ponúka vlastné riešenie. Prírodná kozmetika využíva konzervačné účinky iných látok, a to najmä vosk, niektoré esenciálne oleje, vitamín C, soľ či rastlinné kyseliny. Tie zabezpečia dlhšiu trvanlivosť výrobku, avšak treba vziať do úvahy fakt, že prírodné konzervačné látky sa v dĺžke trvanlivosti nemôžu porovnávať s chemickými. Exspiračná lehota produktu je preto tiež optimálnym ukazovateľom pravej prírodnej kozmetiky.

Mnohí za najväčšie negatívum prírodnej kozmetiky považujú jej cenu. Dôležité je však čítať etikety a pozorne si všímať vôňu, farbu či spôsob balenia produktu. Mnohokrát sa stane, že vás milo prekvapí cena práve 100 % prírodnej kozmetiky.