Vchodové dvere do domu. Ako si vybrať tie pravé?

0
1763

Vchodové dvere sú neoddeliteľnou súčasťou každej jednej stavby. Ide o priestor, cez ktorý sa do domu vstupuje a preto neujde pozornosti žiadneho človeka. Tieto dvere by mali byť nielen dizajnovým prvkom, ale splniť by mali aj viacero potrebných vlastností. Ide najmä o bezpečnosť a tiež izoláciu v prípade nepriaznivého počasia alebo nadmerného hluku. Vo väčšine prípadov ide o jednokrídlové dvere s minimálnou výškou dvoch metrov.

V dnešnej dobre sú však obľúbené aj vyššie dvere, ktoré dosahujú dva a pol metra. Preferovanými sú dvere s priesvitnou výplňou, cez ktoré prichádza denné svetlo a majiteľ má vizuálny kontakt s okolím. Netreba však zabúdať na to, že výplň by mala byť z bezpečného skla, aby sa len tak ľahko nedalo rozbiť.

Najdôležitejší je materiál

Materiál vchodových dverí je jedným z najdôležitejších vlastností. Ten by mal jednoznačne zodpovedať materiálu, z ktorého sú vyrobené aj všetky okná. Ak by ste si vybrali iný druh, po stránke dizajnu by to nebolo nič moc. Na výber je niekoľko druhov a to hliníkové, oceľové, drevené a plastové vchodové dvere. Každý jeden materiál má svoje výhody a nevýhody, preto ich treba pred kúpou poriadne zvážiť. Ak ani s jednou variantou nebudete úplne stotožnený, možnosťou je aj kombinácia dvoch rôznych materiálov. Obľúbeným je spojenie plastu s hliníkom, kedy viete dverám zaručiť nielen odolnosť a dlhú životnosť, ale aj príjemný pocit v interiéri.  Veľmi dôležitým kritériom je aj cena, ktorá sa v tomto prípade dosť odlišuje. Vchodové dvere plastové sú známe tou najnižšou obstarávacou cenou a aj to je dôvod, prečo sú stále také predávané.

V prípade dreva treba myslieť na to, že si vyžaduje obnovu v podobe náteru, čo nie každý človek chce pravidelne absolvovať. Hliník vás poteší životnosťou a nezmenenou podobou počas dlhých desaťročí, no obstarávacia cena je pre niekoho až príliš vysoká. Táto kvalita však za to stojí a to najmä v prípade moderných domov, do ktorých sa klasický plast nehodí. Pri kúpe dverí je dôležité správne rozhodnúť aj v otázke tesniaceho systému v oblasti zámku a závesov. Ak sa rozhodnete pre dvojité tesnenie na všetkých stranách dverí, doprajete si tak istú kvalitu, ktorá vás nesklame.

Okrem toho treba myslieť aj na rôzne doplnky, ktoré robia z dverí špecifický priestor. Ide o vzhľad, kľučky, klopadlá alebo poštové schránky. Ideálnym riešením je namontovanie všetkých komponentov výrobcom , kedy sa vy nemusíte o nič starať. Ak chcete dosiahnuť dokonalý komfort, nezabudnite na elektrický otvárač alebo komunikačné zariadenie. Vďaka nim nebudete musieť utekať k dverám hneď, ako niekto zaklope. Keďže dvere by mali byť z rovnakého materiálu ako okná, z hľadiska výdavkov je práve plast tou najlepšou voľbou. Kritérium plastové okná cena sú stále rozhodujúcim faktorom pre väčšinu slovenských domácností.