Ako tráviť čas s deťmi plnohodnotne

0
3454

Hoci sú dni s malými deťmi niekedy dlhé, roky utekajú veľmi rýchlo. Oslava ďalších narodenín – ďalší rok za nami. Päťmesačné batoľa je mihnutím oka päťročným predškolákom. Každý deň je v znamení rastu, nových míľnikov a úžasných zmien, ale aj výziev, ktoré nám neraz bránia vážiť si nuansy detstva. Preto sa snažte vychutnávať chvíle strávené s vašimi deťmi naplno.

Ešte nie je ani desať večer a ste totálne vyčerpaná. Chystanie desiat, doprava detí do školy, krúžky po škole, večera, domáce úlohy, hygiena, ukladanie do postelí… K tomu zamestnanie a ďalšie povinnosti dospelákov. Už nemáte ani energiu presunúť sa do postele, aby ste opäť mohli vstať a denná rutina začne odznova.

Počuli sme už o pomalom rodičovstve, kontaktnom rodičovstve, tigrích matkách. Jedna rodičovská filozofia sa však týka úplne všetkých rodičov – vaše deti potrebujú s vami tráviť zmysluplný čas. Potrebujú zistiť kto ste a ako žijete. A na oplátku oni pomôžu vám lepšie zistiť kým ste. Dajte im najavo ako je pre vás čas strávený s nimi dôležitý a dáte im skvelý základ rodičovstva, aby raz boli aj z nich skvelí rodičia.

Keď si zrátate koľko času strávia deti v jasliach / škôlke / škole, spaním, u kamarátov, na krúžkoch, v tábore a vykonávaním aktivít pri ktorých nie ste s nimi, zostávajúce chvíle sa stanú obzvlášť vzácnymi. Dohromady je iba necelých 1000 sobôt medzi narodením dieťaťa a odchodom na vysokú školu. Môže sa ich zdať veľa, ale koľko z nich už uplynulo? Ak má vaše dieťa päť, 260 sobôt je preč. A čím staršie vaše deti budú, tým viac sobôt strávia so svojimi kamarátmi a koníčkami. To isté s nedeľami. A čo dni v týždni? Podľa veku vašich detí a povahy práce trávite s nimi iba hodinu či dve denne.

Namiesto obáv o to, koľko minút denne môžete s deťmi stráviť sa zamerajte na to, ako ich premeniť na nezabudnuteľné chvíle. Rodičia často kompenzujú krátkosť času plánovaním kvalitne stráveného času. Na dve hodiny do prírody, poobede kino, spoločná večera. Pravdou však je, že kvalitným môže byť aj čas, keď to najmenej čakáte – prechádzka v parku, cestou na krúžok. Snažte sa počas spoločných okamihov na deti plne sústrediť – pozerajte sa na ne, počúvajte ich, pochopte ich a žasnite nad tým, čo ste vytvorili – život, zázrak prírody, ktorý nasáva ako špongia a rastie ako z vody.

TEMATICKE VEČERE

Večera v kruhu celej rodiny je mimoriadna sama o sebe, ale vaše deti sa na ňu budú tešiť ešte viac, ak bude mať tému. Môžete mať vajíčkový večer, palacinkový večer, pizza večer, čínsky večer, tacos večer… Premeňte raz za týždeň vašu kuchyňu na talianske bistro alebo suši bar. Takéto špeciálne večery sú jedinečnou možnosťou zapojiť do varenia aj deti. Opakujúcu sa tému si deti zapamätajú a budú chcieť pomáhať znova.

SPOLOČNÉ ÚLOHY

Nikdy neopravujte kvapkajúci kohútik, nevymieňajte pneumatiky, nemaľujte plot bez detí. Domáce práce sú skvelou spoločnou zábavou, pri ktorej sa deti veľa naučia o náradí i živote. Celý dom, od pivnice až po podkrovie, je skvelou učebňou ako veci fungujú a ako sa bezpečne opravujú. Dajte im do rúk baterku a komentujte im čo presne robíte. Keď budú väčšie, držte baterku vy im.

NECHOĎTE VŠADE AUTOM

Minúty, ktoré ušetríme tým, že aj na krátke vzdialenosti sa vozíme autom, sú drahocenné okamihy. Keď pôjdete nabudúce do parku, k ich kamarátom či na krúžok, choďte peši. Prechádzka s deťmi je skvelou metódou, ako spomaliť rýchly život. Držte ich za ruku (ak sa ešte chcú držať) a rozprávajte sa spolu kam idete, na čo myslíte, čo vidíte, ako bolo v škole…

HRAJTE SA S NIMI ICH HRY

Ak ste sa rozhodli vniesť domov videohry, naučte sa ich tiež hrať, aby ste mohli byť súčasťou tohto detského sveta. Načo? Môžu vám pri nich „nakopať zadok“, naučíte sa ich reč, je to asi jediná aktivita, pri ktorej ich nemusíte nechať vyhrať, je to skvelá príležitosť vidieť svojich rodičov ľudských a premožiteľných, možno trochu nešikovných, ale snaživých. Uprednostňujte hry, ktoré imitujú reálny život – stolný tenis, bowling, lyžovanie, tanec –sú oveľa vhodnejšie ako tie, kde sa navzájom vyhadzujete či ničíte. Ohraničte však hru časovo, aby virtuálna realita neprevalcovala ich skutočnú.