Umenie konverzácie je kľúčom ku každému úspechu

0
1228

Iba malú časť našej komunikácie tvoria slová – až 93% našej konverzácie je neverbálnej – slová tvoria iba 7% našej komunikácie. Ľudia nás posudzujú a vytvárajú si o nás názor na základe nášho hlasu, gest, vzhľadu, schopnosti počúvať. Ako to, že niektorí ľudia sú tak úspešní? Mali šťastie? Poznajú šesť zásad sebavedomej konverzácie:

  1. BUĎTE SKVELÝM POSLUCHÁČOM

Ľudia viac hovoria ako počúvajú. Učíme sa iba keď počúvame. Počúvajte ostatných a zaujímajte sa o nich, pretože im je jedno čo všetko viete, kým nevedia, ako moc vám na nich záleží. Kľúčom k úspešnému podnikaniu je nájsť to, po čom človek túži a jeho túžby plniť. Jediným spôsobom ako zistiť čo chce, je počúvať ho. To znamená zavrieť všetko, čo máte na srdci a venovať plnú pozornosť tomu, čo hovorí ten, s kým komunikujete. Ľudia sa budú cítiť dôležití, ak ich budete počúvať, prikyvovať hlavou a udržiavať s nimi očný kontakt. Dáte im najavo, že ich naplno vnímate.

  1. ĽUDIA SA NAJVIAC ZO VŠETKÉHO ZAUJÍMAJÚ O SEBA

Meno človeka je najvzácnejším tým slovom v jeho rodnom jazyku. Ľudia sa viac zaujímajú o seba ako o iných, prijmite a využite to ako svoju prednosť a schopnosť pri jednaní s ostatnými. Najzaujímavejšou témou na svete pre ostatných sú oni sami. Prispôsobte sa štýlu ich komunikácie – napodobňujte moduláciu hlasu, rýchlosť reči, gestá – vytvárate tak okamžitý vzťah bez ohľadu na tému. Ľudia sa cítia najlepšie s tými, ktorí sú ako oni. Je to najúčinnejší spôsob ako prilákať ľudí na svoju stranu. Takýto mocný a inšpirujúci vzťah s ostatnými je kľúčom k úspechu.

  1. KÝM ODPOVIETE, NA CHVÍĽKU SA ODMLČTE

Budete tak pôsobiť dojmom, že ste si dobre premysleli to, čo hovoríte. Získate aj čas dať si dokopy myšlienky a rozmyslieť si vhodnú odpoveď. Dáte najavo, že jeho myšlienky beriete vážne a majú pre vás hodnotu. Väčšina ľudí skočí do reči vo chvíli, kedy je na sekundu ticho. Nerobte to.

  1. BUĎTE STRUČNÍ A SÚSTREĎTE SA

Najzaujímavejší a najpresvedčivejší sú ľudia so stručnými a premyslenými výrokmi a prejavmi. Nie je nič nepríjemnejšie ako počúvať niekoho bez prestania rozprávať.

  1. DOBRÝ PRVÝ DOJEM

Nikdy nepríde druhá šanca, aby ste mohli spraviť prvý dojem. Ľudia si vytvárajú až 90% názoru o vás v priebehu necelých štyroch minút. Výborný prvý dojem si zaistíte tromi možnosťami:

Príjemný stisk ruky – Nie je nič horšie ako podať si ruku s vyľakanou rybou, ani drvičom dlane. Majte pevný stisk ruky a prispôsobujte ho tlaku stisku druhej osoby.

Usmievajte sa – Čím viac sa usmievate a čím väčší očný kontakt udržiavate, tým dlhšie s vami budú ľudia chcieť zostať. Úsmev je vhodný pre pracovný i súkromný život. Ukazuje ľuďom, že pre nich nie ste hrozbou.

Vhodné oblečenie – Oblečenie vplýva na to, ako ľudia vnímajú vašu dôveryhodnosť, spoľahlivosť, profesionalitu, autoritu a spoločenský úspech.

  1. VERTE TOMU KÝM STE A ČO MÁTE

Viera je v podnikaní to najdôležitejšie. Musíte veriť v to, čo robíte, inak sa úspech nedostaví. Budujte si vieru v svoje podnikanie, budujte si vieru v seba samého neustálym čítaním o úspechu. A potom použite to, čo ste sa dočítali v praxi. Sebaúctu si môžete vybudovať iba vďaka dobrému výkonu.

 

Dôležité nie je to, čo v živote môžete dokázať, ale to, čo spravíte. Znalosti sami o sebe nemajú žiadnu cenu, hodnotu im dá až ich využitie. Tieto zásady sú cestou k lepšiemu životu, vyššiemu počtu priateľov, väčšiemu úspechu a šťastiu.