Chcete jazdiť na štvorkolke aj počas zimy? Žiadny problém

0
1456
Chcete jazdiť na štvorkolke aj počas zimy?

Zimné mesiace bývajú poriadne dlhé a predovšetkým nudné. Netrpezlivo čakáte na jar a počasie, ktoré praje jazde na štvorkolke. Váš obľúbený koníček ja na nejaký čas odstavený bokom a vaša štvorkolka oddychuje v garáži. Ale prečo nedať šancu zimnej jazde? Každé počasie prekabátite pomocou malých trikov a doplnkov k štvorkolkám.

Teplý šat pre vás i pre štvorkolku

Už naše starké hovorievali, že neexistuje zlé počasie, ale len nevhodné oblečenie. Presne to isté platí pre jazdu na štvorkolkách. Nemusíte sa svojho koníčka vzdať len kvôli tomu, že vonku zúria mínusové teploty. Sebe dožičíte vhodné oblečenie a svojmu maznáčikovi zopár technických vychytávok. Vďaka tomu budete môcť jazdiť pohodlne a bez ohrozenia zdravia aj počas najchladnejších dní.

Zimné oblečenie na štvorkolky

Zimné oblečenie pre jazdcov na štvorkolkách ochráni pred chladom všetky časti tela. V špecializovaných predajniach nájdete veľký výber oblečenia s prívlastkom funkčné alebo termoregulačné. Vždy vrstvite oblečenie a predovšetkým bielizeň si vyberajte s vysokou schopnosťou termoregulácie. Táto bielizeň nielen zahreje, ale aj odvádza pot. Vlhkosť je veľkým nepriateľom zdravia. Ďalšou vrstvou oblečenia na štvorkolky zabezpečíte telu optimálnu teplotu bez kondenzácie vody. Vrchná časť outdoorového oblečenia by sa mala skladať z kúskov, ktoré sú vyrobené z membránových materiálov. Samozrejme, že pri výbere oblečenia nezabudnite ani na ochranu hlavy v podobe teplej kukly, ktorá zahreje aj krk a na rukavice. V posledných rokoch sa veľkej obľube teší vyhrievané oblečenie. Väčšinou ide o špeciálnu vestu zabezpečujúcu vyhrievanie celej vrchnej časti tela. Vo veste je vbudovaná karbónová vyhrievacia časť, ktorej energiu dodáva priamo štvorkolka pomocou prepojenia káblom. Na podobnom princípe funguje vyhrievaná bunda. Nemusíte sa obávať, vyhrievané oblečenie absolútne neznižuje komfort jazdca.

Zimné vychytávky pre štvorkolku

Nielen oblečenie vás môže počas zimy zahriať. O teplo sa dokáže postarať aj samotná štvorkolka resp. doplnky k nej. V špecializovanom obchode so štvorkolkami nájdete doplnky ako vyhrievanie rukovätí alebo štít z plexiskla. Tieto doplnky zoženiete ku každému modelu štvorkolky, napríklad aj pre obľúbené štvorkolky Can-Am. Vyhrievanie rukovätí vyberajte podľa modelu štvorkolky t.j. veľkosti gripu. Výhodou tohto typu vyhrievania je to, že sa dá regulovať. Vyhrievanie rukovätí sa vo väčšine prípadov predáva spoločne s vyhrievaním ovládania plynu. Ak sa nechystáte so štvorkolkou do zasneženého terénu, dobre vám poslúži vyhrievanie sedadla pomocou poťahu. Ide o podobný poťah ako pre automobily. Dávajte si však pozor, aby sa na sedadlo nedostal sneh alebo zamrznuté bahno, ktoré sa vplyvom tepla roztopí a vy budete sedieť vo vode. Všetky vyhrievacie doplnky sú predávané v kompletnom balení s káblami, úchytmi a prípojkami. Ich montáž by mal zvládnuť každý zručnejší motorista.