Detoxikácia nie je len o strave

0
1170

Vykonávanie pravidelnej očisty a detoxikácie sú základom zdravia a liečby. Detoxikácia je proces, pri ktorom sa podstupujú určité životné zmeny vedúce k očisteniu organizmu od toxínov. Tieto zmeny najčastejšie zahŕňajú vyhýbanie sa škodlivinám a optimalizovanie telesných procesov. Niektoré zo zmien sú dočasné, napríklad očistná diéta, iné sú trvalé.

TOXÍNY

Toxíny sú látky, ktoré môžu byť jedovaté alebo môžu mať negatívne zdravotné účinky. Patria k nim všetky nečistoty, chemikálie, kovy, umelé prísady do jedál, pesticídy a iné jedy. Toxínmi nie sú len umelo vytvorené chemikálie, ale aj prirodzene sa vyskytujúce látky. So škodlivými látkami a organizmami sme v neustálom kontakte – nachádzajú sa vo vode, v jedle, vo vzduchu a je nemožné úplne sa im vyhnúť.

Toxíny, ktoré sa v organizme ukladajú počas života sú príčinou mnohých zdravotných problémov. Našťastie existujú spôsoby, ako niektorým druhom toxínov čeliť. Prirodzené očistné procesy tela si poradia s tými, ktorým nedokážeme uniknúť. Našou úlohou je podstupovať pravidelnú očistu, čím pomáhame organizmu, aby dokázal tieto procesy vykonávať najlepšie ako vie.

ZÁZRAČNÉ TELO

Je dobré uvedomiť si prirodzenú schopnosť samoočisty, ktorou sne vyzbrojení. Naše telo sa neustále zbavuje odpadu prostredníctvom viacerých systémov a orgánov (hrubé črevo, močový mechúr, koža, pečeň, pľúca, obličky…). Hrubé črevo absorbuje vodu a živiny zo stravy, zatiaľ čo nepotrebný odpad sa skrz neho vylučuje preč. Koža nás prostredníctvom potných žliaz nielen ochladzuje, ale aj zbavuje toxínov. Pečeň filtruje odpad, hormóny, lieky a ostatné cudzorodé látky. Pľúca odvádzajú oxid uhličitý. Obličky filtrujú krv a pomáhajú odstraňovať odpad v spolupráci s močovým mechúrom. Dokonca aj mozog vyplavuje toxíny, počas spánku. Fungovanie celého organizmu a zdravie je plne závislé na týchto systémoch. Je preto veľmi dôležité sa o tieto orgány starať a podporiť ich vo vykonávaní si svojej práce.

ZÁSADY DETOXIKÁCIE

Detoxikácia si nevyžaduje žiadne extrémne diéty. Zaraďte do jedálnička viac potravín, ktoré pomáhajú z čriev odstrániť nečistoty, odpad, parazity a pite dostatok čistej vody, aby sa ich telo zbavilo.

  1. STRAVUJTE SA SPRÁVNE

Najvhodnejšie je prijímať potraviny celé, tak ako sa vyskytujú v prírode. Iba vtedy dokážu udržiavať naše vnútorné prostredie čisté. Potraviny bohaté na vlákninu ako ovocie, zelenina, zrná, orechy, semená, obilniny, probiotiká, menej proteínov, to všetko prospieva tráveniu a pečeni, aby telo odpad neukladalo, ale vylučovalo. Pestrec mariánsky zlepšuje funkciu pečene. Vyhýbajte sa spracovaným, smaženým, sladkým jedlám, ako aj červenému  mäsu. Nielenže sa budete skvele cítiť, ale vaše bruško bude ploché ako nikdy predtým.

  1. VEĽA PITE

Nemyslím alkohol. Miesto neho popíjajte čistú vodu, pokojne si do nej pridajte citrón, pretože iba správne zavodnený organizmus dokáže toxíny odplavovať preč. Citrus dáva pečeni signál, aby produkovala viac enzýmov, ktoré zlepšujú trávenie. Nechutí vám čistá voda? Striedajte ju s čajom, najmä zeleným.

  1. DOSTATOK FYZICKEJ AKTIVITY

Aj rozprúdenie obehu napomáha detoxikácii. Okrem toho odbúrava stres a navodzuje pocit šťastia. Masírovanie pokožky celého tela zlepšuje cirkuláciu krvi a podporuje rast nových buniek.

  1. JEDZTE POMALY A MENŠIE PORCIE

Veľa jedla naraz spôsobuje nadúvanie, ktoré zbytočne zaťažuje zažívanie. Preto jedzte menej a častejšie a hlavne pomaly, žiadne hltanie (všetok prehltnutý vzduch vám neskôr spôsobí nepríjemnosti).

  1. DOSTATOK SPÁNKU

Možno to znie ako klišé, ale dostatok kvalitného spánku je pre udržiavanie zdravia kľúčový. Spálňa by mala byť chladná, dostatočne tmavá, tichá a bez televízora či počítača. Spite aspoň sedem hodín, pretože iba dostatok odpočinku odbúrava stres a zápaly, aby vaše telo fungovalo najlepšie ako vie.