Zázrak menom Päť Tibeťanov

0
2050

Dokáže toto tajomné prastaré cvičenie skutočne omladzovať, alebo je to len klamlivá predstava? Je zdroj pozitívnych zmien obsiahnutý v samotných cvikoch nezávisle na cvičiacom alebo ich vyvoláva naše presvedčenie o ich účinnosti? Ich najväčšia sila tkvie v ich pravidelnosti praktikovania a komplexnosti. Týchto päť jednoduchých cvikov už nie je iba pre zasvätencov, ale pre každého, kto sa chce cítiť lepšie po fyzickej i emočnej stránke. Každý chce dosiahnuť vysoký vek, ale nikto nechce byť starý. Preto nás zaujíma všetko, čo nám pomôže mladosť a sviežosť udržať čo najdlhšie. Päť tibetských cvikov je v tomto smere viac než prospešných.

KEDY CVIČIŤ

Denné praktizovanie Piatich Tibeťanov prináša množstvo energie, osviežuje a oživuje. Ráno budete vstávať skôr, pretože telu bude stačiť menej hodín spánku. Reaktivujú sa žľazy, čo je pre telo veľmi dôležité. Tukové vankúšiky zmiznú, túžba po sladkostiach sa nepozorovane vytratí. Správne prevedenie cvikov si vyžaduje určitú prax, najmä dýchací rytmus. Cvičenie zaberie maximálne 15 – 20 minút. Začať s nimi môžete už u detí od predškolského veku. Lepší je však gram praxe ako tona teórie.

ADIÉ MIGRÉNA

Migréna je pomerne častým ochorením, avšak pri dennom cvičení Tibeťanov čiastočne alebo úplne mizne. Migréna je často hormonálny problém, nerovnováha látkovej výmeny, alebo obrana tela proti stresu. Cvičením dochádza k odbúravaniu napätia, pečeň je pri vylučovaní jedov posilnená a zlepšuje sa aj fungovanie čriev.

OPTIMALIZÁCIA HMOTNOSTI

Nadváha i podváha majú často súvislosť s príliš aktívnou alebo pasívnou látkovou výmenou. Najvýznamnejšiu rolu pritom hrá činnosť štítnej žľazy, kôry nadľadvín a pečene. Cvičenie podporuje vyrovnanosť látkovej výmeny a činnosť pečene i čriev. Vďaka tomu má telo k dispozícii viac energie a pocit hladu sa normalizuje.

ZLEPŠENIE SPÁNKU

Poruchy spánku sú zrozumiteľným náznakom tela, že nie je schopné regenerovať sa ani v spánku. Symptómy spojené s nespavosťou často úplne miznú už po krátkej dobe cvičenia. Prehnaná činnosť, stres a nervozita znižujú schopnosť tela sa obnovovať. Normálne prebieha v spánku všetka činnosť orgánov omnoho pomalšie ako cez deň. Spánok je teda obdobím regenerácie. Ak nenastane, môže telo vážne ochorieť. Na druhej strane sa doba obnovy, teda potrebná doba spánku, pri cvičení výrazne skracuje.

ALERGIE

Obzvlášť účinné sú cviky Tibeťanov pri alergiách. Podľa stupňa postihnutia je z veľkej časti blokovaný obeh energie a často aj mozgová integrácia. Denné cvičenie v spojení s metódami ako napr. zlepšenie črevnej činnosti, odkyslenie, diéta, náhrada vitamínov a minerálov sú veľmi účinné. Alergici často trpia nedostatkom energie, podnetov, zlou náladou alebo dokonca depresiami. Cvičenie Tibeťanov je účinný prostriedok, s ktorým môžete poraziť tento začarovaný kruh.

KRÁSNE VLASY

Menšie zázraky sa niekedy stanú ľuďom, ktorí majú problémy s vlasmi. Štruktúra vlasu, ich hustota a farba sú výrazom zdravia a zrkadlom látkovej výmeny. Ak sa oživí a harmonizuje výmena látok a hormonálny systém, prejaví sa to ako kladný vplyv na rast vlasov.

HORMONÁLNA VYROVNANOSŤ

Aj procesy výmeny látok, väčšinou hormonálne riadené, je možné kladne ovplyvniť cvičením Tibeťanov. Hormóny sa tiež podieľajú na našej nálade a rozpoložení. Tí, čo cvičia Tibeťanov sa cítia vyrovnanejší, veselší a majú pozitívnejší prístup k životu.

NAJLEPŠÍ ŽIVOTABUDIČ

Väčšina cvičiacich po pomerne krátkej dobe prestane potrebovať životabudiče typu sladkosti, čokoláda, káva, nikotín, alkohol, pretože chuť na ne výrazne klesne. Na rozdiel od Tibeťanov má stimulácia týmito látkami len krátke trvanie a na organizmus pôsobí negatívne. Tibeťania dostanú krvný obeh do pohybu a dodá telu energiu, takže prestanú byť uvedené stimulačné prostriedky potrebné.