Kedy je najvyšší čas na výmenu starých pneumatík za nové?

0
1453

Pri rozhodovaní o tom, či potrebujete nové pneumatiky, musíte zvážiť niekoľko závažných faktorov, na základe ktorých zistíte, či už nadišiel ten správny čas na kúpu nových pneumatík.

Opotrebenie dezénu

Najdôležitejším dôvodom obavy pri opotrebovanom dezéne je bezpečnosť. Keď je dezén pneumatík opotrebovaný, vaše vozidlo môže v nepriaznivých poveternostných podmienkach ako je dážď či sneh reagovať nedostatočne, resp. vôbec. S kvalitným dezénom sa vám bude jazdiť nielen komfortnejšie, no vozidlo bude menej opotrebované, čo sa časom prejaví na ďalších súčiastkach akými sú brzdy či disky.

Pozor na zmeny pneumatík!

Vystavenie teplu a slnečným ultrafialovým lúčom môže spôsobiť štrukturálne zmeny pneumatík. Tieto zmeny zvyčajne nie sú problémom v miernych klimatických podmienkach v akých žijeme, no pokiaľ letné pneumatiky aktívne využívate už viac ako päť rokov, je na čase zbystriť pozornosť.

Vek pneumatík je smerodajný

Aké staré sú vaše pneumatiky? Bez ohľadu na stav dezénu, výrobcovia vozidiel vo všeobecnosti odporúčajú vymeniť pneumatiky raz za päť až šesť rokov, a to v závislosti od spôsobu vašej jazdy. Pneumatiky Continental sa oplatia nielen kvôli tomu, že vaša jazda bude plynulejšia a komfortnejšia, no predovšetkým bezpečná za každých okolností, tak prečo riskovať, keď nemusíte, no nie? Veď už dávno neplatí, že za kvalitné pneumatiky musíte výrazne zaplatiť.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Ak ste prišli na to, že dezén pneumatík už nie je v takom stave ako na začiatku, no okrem toho ste spozorovali zmeny v štruktúre pneu, nastal čas na kúpu nových pneumatík, ktoré vám budú opäť slúžiť niekoľko rokov. Vhodné je, ak si necháte poradiť od profesionálov, prípadne si prezriete testy pneumatík, podľa ktorých zistíte nielen základné vlastnosti pneu, ale taktiež ďalšie faktory, ktoré sú pri jazde dôležité.