5 miest, kde môžete legálne ušetriť peniaze na daniach

0
1610

Pri analýze a optimalizácii daní nájdeme občas miesta, kde sa dá nejaké to euro ušetriť. Je však dôležité vždy postupovať v medziach zákona tak, aby vaše daňové priznanie nebolo napadnuteľné. Viete, ako si môžete legálne ušetriť nejaké tie peniažky?

Odpočítateľné položky

Ako prvú vec pri optimalizácii daní sa pozrieme na odpočítateľné položky. Ak podnikáte vy, vaša manželka je doma a máte aj dieťa, máte hneď 3 odpočítateľné položky v spoločnej hodnote okolo 11 000 eur, ktoré sa odpočítajú od základu dane. Ak ročne zarobíte toľko a nemáte aj žiadne náklady, dane vás minú.

Odvody

Pri daňovej optimalizácii musíme myslieť aj na odvody. Okrem odpočítateľných položiek si môžete odrátať aj sumy, ktoré ste zaplatili do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Ročne to vychádza pokojne aj viac ako 2000 eur pri minimálnych odvodoch, ktoré si určujú samotné poisťovne.

Náklady

Ak chcete mať dane skutočne pod kontrolou, zamerajte sa na vaše náklady. Máme šťastie, že paušálne náklady pre podnikateľov sú na úrovni 60 %. Už sa ani neoplatí písať si náklady svojpomocne a odkladať si bločky.

Preddavky

Platíte ako S.R.O.-čkar preddavky na dani? Čím vyššie ich máte, tým viac vám vrátia. Pri väčších obratoch túto možnosť určite odporúčame, v prípade vrátenia dane vás peniaze navyše potešia.

Nákup na firmu

Ak máte napríklad benzínové auto, je dobré napísať ho na firmu. Pri ročných nákladoch na benzín ušetríte nemalé peniaze, a ak auto skutočne využívate na podnikanie (jazdíte za klientmi), je to položka, ktorá vám radikálne zníži daň.