Ako predísť chybe pri kúpe elektrocentrály

0
1403

Elektrocentrála čiže generátor elektriny umožní napájať elektrické zariadenia aj v miestach, kde nie je dostupná elektrická sieť, skvele môže poslúžiť aj ako záložný zdroj elektriny. Výber správnej elektrocentrály by sme však nemali podceňovať. Nejde o práve najlacnejšie zariadenie a nevhodne vybraná elektrocentrála prinesie viac starostí než radosti. V krajnom prípade môže dokonca dôjsť k poškodeniu pripojených spotrebičov, alebo samotnej centrály. Najlepšie je preto poradiť sa s odborníkom, ale aj tá nie je na škodu vedieť o centrálach aspoň niekoľko základov.

V bežnej elektrickej zásuvke je striedavé napätie 230V / 50Hz a pre takéto napätie sú konštruované aj elektrické spotrebiče. Jednou z požiadaviek je aby bola elektrocentrála schopná dodávať pokiaľ možno rovnaké striedavé napätie, ako je v bežnej zásuvke.

Najčastejšia chyba pri nákupe elektrocentrály

Aby elektrocentrála zvládla napájať všetko, čo požadujete, musí mať požadovaný výkon. Ten je udávaný vo wattoch (W) alebo kilowattoch (kW). Požadovaný výkon vypočítame tak, že sčítame príkon všetkých spotrebičov, ktoré plánujeme k centrále súčasne pripojiť. Nesmieme však zabúdať, že najmä spotrebiče pracujúce na princípe indukcie (elektromotory a pod.), Majú pri rozbehu vyšší príkon, než pri následnom bežnej prevádzke (tzv. Rozbehové prúdy). Preto je treba počítať s tým, že elektrocentrála by mala mať aspoň o tretinu vyšší výkon, než je súčet všetkých spotrebičov, ktoré budú súčasne pripojené. V niektorých prípadoch je dokonca doporučovaný až dvojnásobný výkon centrály, aby bola rezerva dostatočná. Ak túto rezervu nemáte, môže sa stať, že preťažená centrála bude zhasínať, bude vypadávať istenie, v krajnom prípade môže dôjsť aj k zničeniu preťaženej elektrocentrály alebo sa zničia použité stroje, ktoré boli napojené na elektocentrálu.