Čomu sa vyhnúť, aby ste mali pekné a zdravé zuby?

0
1463

Kvalitné zubné výplne, keramické korunky či profesionálne bielenie zubov síce dokážu opraviť škody napáchané na zuboch, ale existuje aj lacnejší spôsob, ako si uchovať zdravé a pekné zuby bez kazov a škvŕn.

Okrem dôkladnej ústnej hygieny má na stav našich zubov významný vplyv aj stravovanie. Prečítajte si, aké potraviny a nápoje vašim zubom prospievajú a aké naopak škodí.

Zubom škodí:

Citrusové plody

Šťava z citrusov je bohatým zdrojom vitamínu C a ďalších zdraviu prospešných živín, bohužiaľ pre zuby môže byť pohromou. Experti odporúčajú vyhnúť sa predovšetkým džúsom z citrónov a grepov, ktoré sú zvlášť kyslé a pri pravidelnej konzumácií môžu poškodiť zubnú sklovinu.

V roku 2008 prebehla na túto tému štúdia, v ktorej vedci skúmali účinok citrusových štiav na zubnú sklovinu. Najväčšie poškodenie spôsobili práve džúsy z grepov a citrónov, najmenšie naopak šťava z pomarančov.

Káva a čaj

Poznáte tie zle umývateľné škvrny, ktoré sa zhromažďujú vo vnútri šálky na kávu? Tak podobne pôsobí pitie kávy aj na vaše zuby. Škvrny od kávy na zuboch sú dokonca vytrvalejšie ako škvrny od tabaku. Navyše zuby so škvrnami od kávy sú zvyčajne lepivejšie a priťahujú tak čiastočky jedla a baktérie. Myslíte si, že vhodnejšie bude teda piť čaj?

Niektoré druhy čierneho čaju však môžu dokonca sfarbiť zuby viac ako káva. Rovnako ako červené víno aj čierny čaj obvykle obsahuje veľa tanínu, ktorý podporuje sfarbenie. Čaje, ktoré obsahujú menej tanínu, sú zelený čaj, biely čaj a bylinné čaje, nefarbí zuby v takej miere. Ale ak už škvrny na zuboch máte najlepšie pomôže práve dentálna hygiena. Nájdite si zubára, ktorý ponúka túto možnosť a váš úsmev bude ako z hollywoodského filmu.

Zubom naopak prospieva:

Žuvačka bez cukru

Žuvačky bez cukru pomáhajú čistiť zuby tým, že stimulujú produkciu slín. Sliny sú prírodná cestá, ako odplaviť kyselinu, ktorú produkujú baktérie, a tiež zaplavujú zuby posilňujúcim vápnikom a fosfátom. Väčšina žuvačiek bez cukru je na viac osladená xylitolom – alkoholom, ktorý znižuje množstvo baktérií.

Domáca záhradná pomoc – jahody

Tieto letné plody obsahujú enzým, ktorý je prirodzeným zubným bielidlom. Jahody môžete roztlačiť, pomocou zubnej kefky naniesť na zuby a nechať pár minút pôsobiť. Do jahodovej zmesi môžete pridať aj nepatrné množstvo jedlej sódy.

Toto prírodné bielenie však má aj svoje úskalia, pretože kyselina jablčná môže poničiť zubnú sklovinu. Preto je vhodné bieliť zuby pomocou jahôd maximálne raz za dva týždne alebo zbehnúť k zubárovi na bielenie zubov. Budete to mať bez problémov a oveľa rýchlejšie. Je len na vás, ktorú cestu si vyberiete pre váš úsmev.