Ako si vybrať podnájom?

0
611
Ako si vybrať podnájom?
Ako si vybrať podnájom?

Riešiť bývanie podnájmom má niekoľko výhod a isto je to dobrý krok ak sa chcete osamostatniť a vyskúšať si aké to je bývať sám. Dobrý podnájom hľadajú aj ľudia, ktorí musia dochádzať desiatky až stovky kilometrov do práce alebo študenti, ktorým sa nepozdáva internátne bývanie.

Pokiaľ nemáte dosť financií na to aby ste si mohli prezerať byty na predaj v Bratislave ale potrebujete v tomto meste bývať môžete situáciu riešiť podnájmom. Vybrať vhodný podnájom ale môže byť niekedy ťažšie. Jednoducho a aj pomerne rýchlo sa k bývaniu môžete dostať prostredníctvom realitných kancelárií. Tie ale pýtajú poplatok za sprostredkovanie, čo mnoho záujemcov odrádza. Takže, ako si vybrať vhodný podnájom?

Cena

Cena hrá najdôležitejšiu úlohu. Nie vždy sa ale byty za cenu uvedenú v inzeráte aj prenajímajú. Často sa môžete s majiteľom dohodnúť. Okrem podnájmu budete musieť platiť aj za služby, internet, TV,… ktoré nie vždy sú zahrnuté v celkovej cene. Vždy sa preto pýtajte čo všetko je v sume zahrnuté.

Lokalita

Od lokality je dosť závislá aj cena podnájmu. Bývanie v okrajovej štvrti v Bratislave vás vyjde lacnejšie ako napríklad bývanie v novostavbe Danubius, ktorý je takmer v centre mesta. Vzhľadom k lokalite by ste mali brať ohľad aj na dochádzku do práce (školy), občiansku vybavenosť, zeleň, … Niektorí ľudia dávajú prednosť lokalitám, kde sa niečo deje, kde to „žije“. Ďalší zas uprednostnia pokojné a tiché časti.

Rozloha

Rozloha, veľkosť alebo počet izieb bytu sa odvíja od toho koľko ľudí bude v byte bývať. Mladý pár dá prednosť 1-2 izbovému bytu, rodina s deťmi väčšiemu.

Zariadený alebo nezariadený byt

Ak máte vlastný nábytok, alebo si chcete podnájom zariadiť sami môžete si vybrať nezariadený byt. Cena podnájmu je tu zvyčajne nižšia. Pokiaľ ale nábytok nemáte a chcete sa čo najskôr nasťahovať vyberte si zariadený byt. Počítajte ale, že cena je vyššia.

Zmluva

Posledným krokom je podpísanie nájomnej zmluvy, ktorú je najlepšie dať si zhotoviť v realitnej kancelárii alebo u advokáta. Vyhnete sa tak možným nedorozumeniam a problémom, ktoré vás v budúcnosti môžu postretnúť.