Ako správne vybrať vstupné dvere

0
1462

Vchodové dvere sú bránou do vášho domova. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, pričom každý má svoje prednosti aj nevýhody. Väčšinou sa vyrábajú na mieru podľa požiadaviek zákazníka a šetriť na nich nie je príliš rozumné. Podľa čoho sa pri ich výbere rozhodovať?

PRIESKUM TRHU

Či už budete nové vchodové dvere kupovať online alebo v predajni, ušetrite si čas tým, že si spravíte prieskum ponuky online. Až potom si svojich favoritov v prípade potreby choďte pozrieť naživo. Na webových stránkach výrobcov a predajcov nájdete katalógy a popis materiálov dverí. A ak ani tak nenájdete presne to, čo potrebujete, podobný model môže poslúžiť ako vzor pri výrobe dverí na mieru.

ENERGETICKÁ EFEKTIVITA

Laminátové dvere a dvere s oceľovým jadrom majú lepšie izolačné vlastnosti ako drevené. Energeticky pokročilé modely musia byť certifikované nezávislou spoločnosťou a zvyčajne majú pevnejší rám, protipožiarnu a zvukovú odolnosť a energeticky účinné jadro. Modely so sklenými výplňami majú dvojité či trojité termoizolačné sklá. Na druhú stranu, najviac tepla uniká medzerami okolo krídla dverí a nie cez dvere samotné. Toto pravidlo samozrejme platí aj pre interiérové dvere.

BEZPEČNOSŤ

Súčasťou kvalitných vchodových dverí je aj zárubňa, v ktorej sú predvŕtané otvory pre istiace body. Výmena dverí je preto náročnejším projektom. Osadenie nových dverí do starého rámu už nemusí zabezpečovať rovnaké vlastnosti ako kúpa dverí aj so zárubňou.

Bezpečnostná trieda chráni váš domov pred vlámaním. Dobré bezpečnostné dvere sú vybavené istiacim bodom do podlahy. Dvere nechráni pred vyrazením iba ich vnútorný materiál. Je iba nepatrný rozdiel v odolnosti materiálov celých dverí, rozhodujúca je pevnosť dverí v okolí zámku. Zosilnené krídlo dverí v okolí istiacich bodov zvyšuje ich odolnosť voči vlámaniu.

MATERIÁLOVÉ MOŽNOSTI

  1. LAMINÁT

Praktická a obľúbená voľba. Ich povrch môže byť hladký alebo v imitácii dreva. Od skutočného dreva sú takmer na nerozoznanie.

Výhody: Laminátové dvere odolávajú opotrebeniu lepšie ako oceľové. Môžu byť tónované alebo farbené, patria do strednej cenovej kategórie, sú odolné proti bežnému opotrebeniu a nenáročné na údržbu.

Nevýhody: Po niekoľkých ranách a preliačinách sa rozpraskajú.

  1. OCEĽ

Medzi najpoužívanejšie oceľové dvere patria dvere s farebnou úpravou alebo PVC fóliou, pokojne aj s imitáciou dyhy.

Výhody: Sú relatívne lacné, bezpečné a odolné proti poveternostným vplyvom. Vyžadujú si minimálnu údržbu a sú energeticky účinné.

Nevýhody: Nevyžadujú si náročnú údržbu, avšak keď sa poškodí ich povrchová úprava a nie sú poškodenia ošetrené, môžu začať hrdzavieť.

  1. DREVO

Výnimočnú štruktúru dreva nedokáže napodobniť žiaden iný materiál.

Výhody: Dvere vyrobené z masívu odolávajú mechanickému opotrebeniu najlepšie. Sú najodolnejšie aj proti pretlačeniu a škrabance je možné jednoducho opraviť.

Nevýhody: Dvere z dreva sú najdrahšou možnosťou, avšak najtrvácnejšou. Vyžadujú si ale pravidelné ošetrovanie farbou či lakom.