Cestovanie na vlastnú päsť versus cestovanie s cestovnou kanceláriou

0
1053

Priaznivci aj nepriaznivci cestovania na vlastnú päsť sa ma mnoho krát pýtajú prečo by som vlastne  mal cestovať s Vami ( rozumej s Vašou cestovnou kanceláriou )?

Odpovedí je mnoho a nie sú jednoznačné. Pokúsim sa ale o nich, pretože ide často krát naozaj iba o slepé nasledovanie trendu bez zváženia a porovnania  „ pre“ a „proti“ na oboch stranách.

Cestovanie na vlastnú päsť znamená slobodu, ale aj riziko nepoznaného. Nielen nepoznaného miesta, ale aj človeka, resp. inštitúcie, ktorej zverím  svoje peniaze  aj svoju bezpečnosť. V tomto prípade je spokojnosť i ťarcha  zodpovednosti na nás, závisí od vlastného rozhodnutia. Osobne ma prekvapí niekedy až naivná dôverčivosť voči odporúčaniam  blogerov a influencerov  (často pracujú za odmenu alebo skúšajú dostať pobyt v rezorte a cestovať po svete  zadarmo – výmenou za odporúčania, alebo si od vás dodatočne do žiadavajú úhrady za všetko čo vlastne predtým do ceny „ svojich služieb“ nezahrnuli).

Ak sa rozhodnete preniesť riziko na cestovnú kanceláriu, tu je Vaša ochrana zabezpečená viacerými spôsobmi, zákonmi na ochranu spotrebiteľa, povinnými zákonnými poisteniami, nariadeniami a smernicami EU. Nemenej dôležité je to, že svoju dôveru dám konkrétnym, miestnym ľuďom. Ich hodnovernosť, spoľahlivosť a finančnú stabilitu  si môžem kedykoľvek overiť a v prípade nespokojnosti môžem žiadať náhradu škody.

Cestovatelia na vlastnú päsť používajú na vyhľadanie svojej dovolenky rôzne webové portály, ktoré nemajú na rozdiel od cestovných kancelárií povinnosť udávať všetky presné údaje o vzdialenostiach na pláž, rozmiestnení ubytovacích jednotiek, obsahu stravovania a iných službách. Na svojich weboch zverejnia najlukratívnejšie fotografie len  na efekt, bez výpovednej hodnoty a spätná väzba je veľmi obmedzená. Vyber si ubytovanie, zaplať kreditnou kartou ( znášaš súvisiace poplatky a prípadné kurzové rozdiely)  a neobťažuj… keď prídeš na miesto, uvidíš.

Zažitá predstava „ nedám zarobiť cestovnej kancelárii, lebo je drahšia „ je pravdivou iba čiastočne a iba v niektorých prípadoch. Zväčša sa totiž porovnáva neporovnateľné a nezohľadňuje sa stratený čas, dodatočné/nepredvídané, resp. skryté náklady a komfort. Konkrétne ma vždy zarazí porovnanie dovolenky na súkromí v Chorvátsku s našimi hotelmi s polpenziou alebo s all inclusive priamo na pláži …… ( áno, nedám zarobiť cestovke – ale na vzdialenú pláž šoférujem, nakupujem a varím si sám ….) . Je možné tvrdiť, že dovolenky/ balíky cestovných kancelárií ponúkané v letnej sezóne chartrovými letmi sú cenovo výhodnejšie ako cestovanie do najžiadanejších destinácií na vlastnú päsť. Je samozrejmé, že tour operátor, ktorý si prenajal lietadlo, transfery z letiska a hotelové izby na celú sezónu  môže ponúknuť klientom nižšie ceny a zároveň servis. Nemalým benefitom cestovných kancelárií je podrobná informovanosť klienta  ešte pred zakúpením zájazdu, tzv. predzmluvné informácie, ktoré nový zákon 170/2018 cestovným kanceláriám ukladá. Taktiež, cca 7 dní pred začatím dovolenky opäť cestovná kancelária podrobne informuje o aktuálnej situácii, presných časoch letov, diaľničných poplatkoch, potrebných praktických informáciách, takže na dovolenku by som mal cestovať pripravený a nemalo by ma už nič prekvapiť.

Cestovanie na vlastnú päsť môže byť lacnejšie v prípade, ak cestujete mimo hlavnej  turistickej sezóny, kombinujete svoje lety aj s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami, nie ste časovo obmedzení a ste fyzicky zdatní. Taktiež záleží od toho, čo od svojho výletu očakávate. V dnešnej dobre sledujeme trend, kedy  je podstatnejšie vyfotografovať sa pri drinku pred Koloseom, než sa o Koloseu niečo zaujímavé dozvedieť a spoznať súvislosti.  V tomto prípade naozaj cestovná kancelária nie je potrebná ……

Naša cestovná kancelária organizuje letecké poznávacie zájazdy 2019 – balíky služieb, kde sú skupinky klientov maximálne 15 osôb a záleží nám na výbere fundovaného a zábavného ( zväčša miestneho ) sprievodcu. Už cca 1 rok pred začatím hlavnej turistickej sezóny nakupujeme hotelové izby a sedačky v chartrových letoch najžiadanejších destinácií – Bulharsko, Taliansko, Turecko, Grécko, Cyprus a iné. s konkurenčnými cenami, a predajom s atraktívnymi  zľavami First Moment alebo aj Last Minute dovolenka. V týchto prípadoch sme si takmer istí, že cestovanie na vlastnú  päsť sa neoplatí.

Viem, že mojim blogom som neoslovila cestovateľov, ktorí chcú voľnosť, nemajú radi kolektívy, presné programy. To ani nebolo mojim cieľom. Mojou snahou bolo aspoň čiastočne vyvrátiť názory, hejty a silácke vyhlásenia ako si každý vie všetko urobiť lepšie, lacnejšie  a sám. To mi moja takmer 30-ročná prax v cestovnom ruchu nedovolí priznať …

Uvediem pár „drahých príkladov“ :

Klient cestujúci na heliskiing v Kanade trval na kombinácii štandardnej renomovanej leteckej spoločnosti s nízkonákladovou. Hlavný úsek letu z Londýna do Vancouvru kvôli meškaniu nízkonákladovky nestihli. Batožina vrátane kompletnej lyžiarskej výstroje prišla za nimi o niekoľko dní neskôr ….

Klientka cestujúca na Srí Lanku v kombinácii s Malými Divami. Preplatila letenku, pričom mohla využiť iba stopover ( povolenú zastávku v cene letu )

Klienti v hoteli rezervovanom cez svetový rezervačný booking systém nemôžu priamo s hotelom vyjednať zmenu izby ani pri oprávnenej reklamácii na nedostatky v izbe