Funkčné potraviny pozitívne vplývajú na váš organizmus

0
1687

Súčasný trend udávajú zdravé potraviny, zdravé stravovanie, jednoducho zdravie na prvom mieste. Kto sa dnes nestravuje zdravo, je outsider, keďže zdravá výživa sa stala fenoménom, ktorý, ako sa zdá, každý z nás poňal inak. Prečo tak hovoríme? Každý si pod pojmom zdravý, zdravé predstavuje niečo iné a každý to do svojho života aplikuje rôznym spôsobom. Časopisy či internet ponúkajú množstvo názorov, článkov o tom, ako zdravo žiť. Je však dobré vedieť, že ak chceme zmeniť životosprávu k lepšiemu, nemusíme sa vôbec oháňať slovom zdravý.

Potraviny, ktoré vplývajú na telesné funkcie

Funkčný, to je to, s čím by ste sa mali skamarátiť. Funkčné potraviny sú totiž tým, čo vám môže pomôcť nielen sa lepšie cítiť, ale zlepšiť aj zvýšený tlak, problémy so srdcom či inými orgánmi vo vašom tele.

Už z názvu vyplýva, že funkčné potraviny ovplyvňujú nejakú telesnú funkciu, a pokojne aj viac funkcií. K takému účinku sa môžete dopracovať aj vy, samozrejme ak takéto potraviny zaradíte do svojho jedálnička a stanú sa bežnou súčasťou jedál. Priaznivé účinky však môžete očakávať len vtedy, ak ich budete prijímať dlhodobejšie.

Vo svete bežná vec, u nás ešte stále tápanie

Potraviny s prívlastkom funkčné sú svetovým trendom, no je pravdou, že na rozdiel od iných krajín, kde sú už niekoľko desaťročí bežnou súčasťou stravovania, u nás si takéto bežné potraviny nahrádzame „zdravými“, čo je veľmi komplexné označenie. A pre mnohých aj nepresné, preto dochádza k rôznej interpretácii zdravého stravovania.

Funkčné potraviny ako náhrada liekov?

Mnohým z vás možno napadlo, že hovoríme o akýchsi liekoch. Áno, v určitom zmysle fungujú ako lieky, ale fakt je, že napriek tomu vyzerajú a chutia ako bežné potraviny a nájdete ich bežne v obchodoch. Postačí vám vedomosť o tom, ktoré potraviny patria do skupiny funkčných. Možno netušíte, že vo svojej strave máte aj vy nejakú funkčnú potravinu, ktorá vám môže pomôcť zlepšiť váš zdravotný stav.

Nestraťte sa v labyrinte zaručených rád o zdravej výžive

Keď sa dnes chcete zdravo stravovať a chcete, aby sa zdravá výživa stala spoločníkom na vašej ceste k lepšej životospráve, informácie o tom sa na vás začnú valiť z každej strany. Čo je mýtus, komercia alebo naopak, čo naozaj obohatí váš jedálniček? To sa môže pre vás stať hotovým bludiskom otázok a odpovedí.

Jedzte kvalitne spracované produkty a jedlá

Jeden takýto koncept priniesol na náš trh aj powerlogy. Vďaka týmto produktom sa môžete cítiť lepšie, menej unavene a najmä na mnohé zaužívané (zlo)zvyky týkajúce sa životosprávy získate nový pohľad.

Ak vás zaujíma v pravom zmysle slova zdravá výživa, e-shop powerlogy vám ponúkne množstvo tipov, ako začať. Mnohí ľudia sú na tejto ceste začiatočníkmi a každá relevantná informácia ich môže nasmerovať správnym smerom. Powerlogy vám tento smer jednoznačne ukáže. Nejesť vôbec alebo jesť len „niečo“ tiež nie je riešenie. Jesť všetko, ale v správnej kvalite, v správnom množstve a správne skombinované. Nie je totiž hriech, ak si na grilovačke doprajete aj vy klobásu. Kvalitná klobása, správne spracovaná a v spojení s nejakou zeleninou môže byť pre vás vhodnou voľbou.

Probiotiká či vitamíny v prirodzenej podobe

Na ceste za lepšou životosprávou musíte hľadať také potraviny, ktoré sú obohatené o vitamíny. Obsah probiotík, omega 3-mastných kyselín, vitamínov, minerálnych látok či antioxidantov vám môže priniesť zlepšenie aj po zdravotnej stránke. Nech je už váš cieľ akýkoľvek, vrátime sa k funkčným potravinám. Tie na tejto ceste nemôžu chýbať.

Úplne bežné potraviny, ktoré nakupujete aj vy

Aby ste mali predstavu, o čom v praxi hovoríme, dávame vám do pozornosti niekoľko príkladov funkčných potravín. Jogurty, acidofilné mlieka, netermizovaná bryndza, tieto produkty sú bohaté na probiotiká. Množstvo telu prospešných látok nájdete vo vajíčkach, rastlinných maslách či v pečive s pridaním semien.

Na obale nenájdete zavádzajúce informácie

Funkčné potraviny hľadajte v bežných obchodoch, na ich obaloch však nenájdete marketingové ťahy obchodníkov, ktorí chcú produkt predať. Na obale funkčnej potraviny nájdete len vedecky podložené tvrdenia, to znamená, že bolo preukázané, že daná potravina priaznivo pôsobí na naše telo.

Nie všetko komerčné je dobré

Komercia je však to, čomu mnohí podľahnú. Aj keď majú dobrý úmysel, svoje telo vystavia ešte väčšiemu riziku. To, čo je komerčné, tam cestu nehľadajte. Hľadajte zdravšie varianty, lepšiu kvalitu, spracovanie a vaše telo sa vám o pár rokov zaiste odvďačí.

Odvďačí sa vám aj vtedy, ak so zmenou životosprávy začnete už dnes. Nazrite na svoje rituály ráno, na obed a večer, zmeňte ich a výsledok sa dostaví. Na raňajky doprajte telu to, čo mu dodá energiu a nie to, čo ho zaťaží. Na obed si k mäsu namiesto klasickej prílohy doprajte zeleninu či šalát. A večer si na chlieb natrite vajíčkovú či inú nátierku. Ak sa zameráte na tieto časti dňa, zmeny prídu. Budete sa cítiť lepšie, zdravšie a možno sa zbavíte dlhodobej bolesti chrbta či rôznych iných ochorení.