Kuchyne na mieru sú pre každého človeka ideálnym riešením

0
1694

Každý človek, ktorý už niekedy vybavoval svoje obydlie novým nábytkom, by vám iste povedal akou tortúrou si musel prejsť. Obzvlášť ak nedisponoval ktovieakým výtvarným nadaním, teda akou takou priestorovou predstavivosťou. Návšteva obchodov s nábytkom, listovanie v prospektoch, dlhé debaty s personálom, a to všetko pekne krásne odznova v pravidelných intervaloch.

Najmä kuchyňa dáva poriadne zabrať, pretože musí byť aj nadmieru funkčná, čo pri iných izieb nepredstavuje nutnú podmienku. Napríklad taká obývačka. U nej ide predovšetkým o harmonický dojem, a teda praktickosť nehrá až takú dôležitú rolu. Nuž ale v kuchyni sa nekocháme iba nádherným dielom dizajnérov, kuchyňa musí byť v prvom rade funkčná, musí uspokojiť akékoľvek nároky na skladovanie a chladenie potravín, krájanie, miešanie a mixovanie, na samotnú prípravu jedál a aj na pohodlné umývanie špinavého riadu.

Rozhodujúcim elementom je veľkosť a tvar miestnosti

Je toho skrátka a dobre veľmi veľa, čo robí kuchyňu kuchyňou, a preto si treba dať záležať na zladení jej jednotlivých častí ako sú kuchynská linka, všetky potrebné elektrospotrebiče, svietidlá, kuchynský stôl so stoličkami, koberce, a pod. Ako sa ale vyznať v tom kvante nábytku a ostatného vybavenia? Ako zistiť, či tá, či oná kuchynská linka bude tá najvhodnejšia, keď každý kuchynský priestor je inak navrhnutý? Jeden je úzky a dlhý, iný má tvar štvorca a ďalší má zase pre zmenu tvar písmena L.

Svojpomocné riešenie nie je vždy tým pravým

Jednou z možností je ísť do toho klasickým spôsobom tak, ako sme to opísali v úvode. Venovať proste kopec času naháňaním sa po obchodoch, a pokúsiť sa viac, či menej na vlastnú päsť dať dokopy kompletné vybavenie kuchyne. Prípadne si k tomu prizvať niekoho zbehlejšieho zo svojho okolia a nechať si od neho poradiť. Avšak ale s tým rizikom, že celkový výsledok bude tomu aj zodpovedať. Niečo sa podarí tak akurát, niečo tak päťdesiat na päťdesiat a nad zbytkom iba ruky zalomiť. Nuž ale to je tá povestná daň za svojpomocné riešenie, nič sa nedá robiť.

Skúsený architekt je vítaným pomocníkom

Tá lepšia alternatíva je nechať výber kuchynskej linky a všetko čo k nej patrí na skúseného dizajnéra, ktorý dokáže už voľným okom zhodnotiť špecifickosť daného priestoru. Príde, zmeria, odfotí a v dohodnutý termín dodá svoje profesionálne riešenie. Isteže, môže sa stať, že výsledok nebude korešpondovať so vkusom zadávateľa, ale vždy je tu príležitosť na vzájomnú konzultáciu a akési doladenie. Skrátka, šanca, že stupíte vedľa, je veľmi malá. Za jediné negatívum však treba považovať istú finančnú investíciu za navrhnutý projekt, čo nie každý dokáže akceptovať.

Pri pochybnostiach treba využiť to najlacnejšie riešenie

Pre takých, ktorí majú hlbšie do vrecka, ale pritom sa nechcú vzdať svojho sna o dokonalej kuchyne na mieru tu máme ešte niečo. Ide v podstate o takú novinku, ktorú zadarmo ponúkajú predajcovia kuchynského sortimentu. Jednoducho zákazník zverí svoje predstavy a starosti s tým spojené predajcom a tí sa už postarajú o všetko. Od a, po z. Zoberú pritom do úvahy prakticky všetky dôležité parametre, a síce rozmer a tvar miestnosti, počet dverí, okien, umiestnenie inžinierskych sietí, a tak podobne.

Akejkoľvek fantázii sa medze nekladú

Skrátka a dobre, želania zákazníka zakomponujú do reálnych dispozícií a na základe toho navrhnú to najlepšie možné riešenie. No a ak so zákazníkom nenájdu zhodu, ponúknu mu rozumnú alternatívu. Pre tých odvážnejších je tu možnosť zobrať situáciu do svojich rúk a s pomocou 3D kuchynského plánovača umiestneného na stránke predajcov si samostatne vytvoriť návrh podoby vašej kuchyne snow. No a následne ho spätne konzultovať s predajcom či je realizovateľný.

Na experimentovanie sa najviac hodí kuchynská linka

Obzvlášť sa takýto prístup hodí pri kuchynskej linke, kde je tých možností vhodne kombinovať naozaj neúrekom. Tvar linky, materiál z ktorého bude vyrobená, farby jednotlivých sektorov, typ pracovnej dosky, proste akýkoľvek parameter je ponechaný na výtvarnej predstavivosti zákazníka, prípadne celej jeho rodiny. Môže byť z toho nakoniec celkom slušná zábava v rámci ktorej sa vytvorí aj niečo užitočné. Posledný krok je podobný ako pri návrhu kuchyne ako takej. Príslušné oddelenie predajcu odobrí, alebo bude nápomocné pri potrebných korekciách.

Viac hláv znamená viac rozumu

Iste bude čitateľ tohto článku zvedavý, ktorou cestou by sa mal vybrať pri zariaďovaní kuchyne, keby bol on sám postavený pred podobnú voľbu. Na to neexistuje jednoznačná odpoveď pretože platných premenných je v tomto prípade neskutočne veľa, takže poskytnúť iba jeden konkrétny a správny smer by bolo chybou. Každopádne teda treba vyskúšať najskôr prezentovať vlastnú predstavu pred rodinnými príslušníkmi, architektom a v neposlednom rade vyskúšať sa pohrať so spomínaným 3D plánovačom. Vylúčia sa tým krajne nevyhovujúce varianty a zostanú už iba tie z ktorých bude už iba hračkou vybrať to pravé orechové.