Čo je pre vlastníkov mobilných telefónov výhodnejšie? Kredit alebo paušál?

0
1523

V dnešnej dobe neustáleho zlacňovania a úprav v rámci poskytovateľov telekomunikačných služieb človek ľahko stratí prehľad o tom, čo je preňho ako zákazníka to najvýhodnejšie. Skoro každý deň na neho útočia tie zaručene najlacnejšie ponuky zo všetkých strán. Podľa čoho si teda vybrať?

Predpokladáme, že ste sa aj vy našli v našom úvodníku, a teda budete zvedaví, čo nájdete v ďalších riadkoch tohto článku. My vám hovoríme, že nič výnimočné. Stačí si len uvedomiť, ktoré produkty a služby naozaj využijete a tie následne komparatívne porovnať medzi jednotlivými telefónnymi operátormi.

Aby ste v dnešných časoch mohli volať v tom najzaužívanejšom systéme mobilných telefónov, budete potrebovať takzvanú SIM kartu, čo je v skutočnosti taký malý mikročip, ktorý sa vkladá do zadnej strany mobilného telefónu. Obsahuje jedinečný volací kód, presnejšie povedané, vaše telefónne číslo z ktorého môžete zavolať, poslať textovú správu inému telefónnemu účastníkovi.

SIM karta ako štartovacia ponuka mobilných operátorov

Táto SIM karta sa dá zakúpiť v stánku, na pošte, na predajných miestach konkrétneho operátora, alebo si ju objednáte prostredníctvom internetu a kuriér vám ju doručí v čo najkratšej dobe. Cena SIM karty, na ktorej sa nachádza určitá výška kreditu, určitý základný objem dát, je u každého mobilného operátora rôzna, no možno povedať, že za pár eur si môže každý záujemca dopriať peknú porciu volania, posielanie textových správ a surfovania na internete. A je potešiteľné, že si každý z vás môže sám rozvrhnúť na čo konkrétne mobilné dáta použije. Platnosť kreditu je taktiež rôzna od operátora k operátorovi. Niektorí limitujú svojho zákazníka niekoľko mesačným vymedzením, iní zase poskytujú voľnosť až na jeden rok. O konci platnosti kreditu upozorní operátor niekoľkokrát krátkou textovou správou.

Paušál predstavuje niečo honosnejšie

Okrem SIM karty bývajú spravidla v ponuke mobilných operátorov aj paušály, čo sú mesačné, alebo ročné predplatené služby vo forme určitého, zmluvne dohodnutého objemu mobilných dát, ktoré sa pravidelne obnovujú. Poplatky za paušál sa strhávajú z bankového konta, prípadne sa musia do istého termínu zaplatiť kreditkou alebo zložiť na pošte. Konkrétne čo a ako je zanesené v zmluve, čiže v tomto prípade sa musí zákazník ani keby upísať operátorovi. Existuje ešte niečo ani keby medzi. K základnému kreditu na SIM karte mobilní operátori ponúkajú balíček istého mobilných dát určených na konkrétnu službu, napr. volanie, internetové surfovanie, alebo podľa individuálnej potreby.

Nenáročným zákazníkov postačí základ

Poviete si, že z toho, čo sme napísali nie ste o nič múdrejší. Chápeme, a preto sa vám to pokúsime rozmeniť na drobné. Takže základný kredit je základný kredit, tak to aj musíte brať. No nejde o dopredu vyhodené peniaze. SIM kartu musí mať každý telefónny účastník, a je iba na ňom, či pri nej zostane, alebo si k nej prikúpi istý objem ďalších dát, alebo rovno prejde na paušál. Výhoda základného kreditu spočíva v istej slobode jeho využívanie. Zákazník nie je limitovaný každomesačným poplatkom, ktorý je nepomerne vyšší, a teda si ho minie podľa svojho uváženia. Na bežné využívanie mobilného telefónu úplne postačuje. Sem tam niekomu zavolať, poslať správu a občas získať požadované informácie z internetu.

Podnikateľ sa bez väčšieho objemu dát nezaobíde

Paušál, tak to je už úplne iná liga. Po podpise zmluvy a zaplatení toho, ktorý sa vám najviac pozdáva, môžete minúť neporovnateľne väčší objemový balík dát. Volanie bez akéhosi vnútorného nepokoja, či vám po zložení telefónu ostane na karte dosť kreditu pre ďalšie aktivity na mobile. To je to, čo charakterizuje dnešný mobilný paušál ako taký. Ten vám poskytne nekonečné volania a dostatočný objem dát na pravidelné surfovanie, nech ste, kde ste. No a ak vám je to stále málo, isto budete poškuľovať po ročnom paušále, ktorý vám okrem nadelenia extra porcie mobilných dát, pribalia v predajni aj vreckový router, slúžiaci na zlepšenie prijímania mobilného internetového signálu a súčasne na pripojenie viacero koncových zariadení ako napríklad notebook, či tablet.

Všetko na svete má svoje pre a proti

Tak a týmto sme skončili prierez filozofie súčasných mobilných operátorov. Takže vlastne ako. Ak ste tínedžer, dôchodca, alebo už vlastníte nejaký ten služobný mobil, úplne vám postačí SIM-karta s kreditom. Značne ušetríte a dovoláte sa komu len budete chcieť. Plus sem tam nejaké dôležité praktické informácie. Pokiaľ ste vysokoškolák, pracujúci, otec rodiny, odporúčame paušál podľa osobných preferencií. Garantujeme vám, že váš vás mobil nikdy nenechá v problémoch, nech ste v škole, zamestnaní, či na dovolenke v Rakúskych Alpách. Podnikateľom, manažérom, skrátka dôležitým persónam zase pre zmenu pristane len a len ročný paušál, kvôli dennodennej vyťaženosti.

Dúfame, že sme vám našim článkom trošku pomohli sa zorientovať a to ostatné, ten posledný, podstatný krok zostáva len a len na vás. Čiže konkrétne cifry každého operátora si zistite sami, a to návštevou predajných miest, alebo na ich internetových stránkach. K nejakému výsledku sa isto dopracujete a my veríme, že k tomu správnemu.