Offroadové jazdenie na štvorkolkách si môžete vyskúšať aj vy

0
1053
Offroadové jazdenie na štvorkolkách si môžete vyskúšať aj vy
Offroadové jazdenie na štvorkolkách si môžete vyskúšať aj vy

Pri pohľade na jazdcov štvorkoliek tak trochu žiarlite? Prestaňte žiarliť a vyskúšajte si offroadové jazdenie aj vy. Na Slovensku i v Čechách sa nachádza veľa areálov, kde je možné si štvorkolky požičať. Alebo si svoju vlastnú dovezte priamo na preteky a vyskúšajte, čo všetko dokáže počas adrenalínových pretekov.

Offroadové preteky sú určené pre motocykle i štvorkolky

Offroadové preteky sa konajú hlavne na jar a v lete, kedy si môžete vybrať medzi viacerými podujatiami. Vo väčšine areáloch prebiehajú preteky niekoľko dní a sú rozdelené do kategórií. Výhodou je, že jeden deň býva vyhradený pre rekreačných jazdcov, ktorí si môžu zajazdiť len tak pre radosť. Naozaj stačí len štvorkoky naložiť na nakladaciu korbu a previesť ich priamo na preteky. Ak je váš stroj homologizovaný na jazdu po diaľnici, tak sa dopravte na miesto určenia štvorkolkou. Prespať sa vo väčšine prípadov dá priamo v areáli alebo jeho blízkosti. Preteky sú skvelá možnosť ako spojiť dva v jedno. Zajazdíte si a budete kempovať v prírode. Je predsa škoda, aby vaša štvorkolka celé leto strávila a garáži alebo ste s ňou jazdili iba po okolí. Nové možnosti terénu vám pripravia nové zážitky.

Offroadové areály bývajú plné prekvapení

Podujatia ako offroadové preteky sú spojené s rôznymi inými aktivitami, workshopmi, diskusiami a prednáškami. Znamená to, že si nielen zajazdíte, ale sa tiež dozviete novinky zo svete motorizmu. Budete mať možnosť si prezrieť vystavené stroje, napríklad trojkolky alebo najnovšie modely štvorkoliek i motoriek. Na podujatie so sebou pokojne zoberte rodinu, pretože pre deti sú počas pretekov pripravené atrakcie a niekedy sa organizujú dokonca preteky pre najmenších. Samozrejme, že je nutné, aby ste termíny pretekov sledovali a s dostatočnou časovou rezervou sa do nich zaregistrovali. Offroadové areály nie sú nafukovacie a mohlo by sa stať, že sa vám neujde pretekárske číslo.

Ako celé podujatie prebieha?

V organizácii podujatí sú malé rozdiely, ale kostra ich programu býva približne rovnaká. Prvým krokom je registrácia na preteky a poprípade rezervácia kempingového miesta. Priamo na mieste konania pretekov zaplatíte štartovné. Pretekárske trate bývajú rôzne dlhé. Môžete na nich očakávať prírodné i umelo vytvorené prekážky. Víťazom pretekov je ten jazdec, ktorý danú trasu prejde čo najrýchlejšie. Pozor na to, že vaša štvorkolka musí byť v perfektnom technickom stave. Pred pretekmi bude podrobená kontrole. Nezabudnite si so sebou priviezť aj prilbu, enduro topánky a chrániče.