Takto má vyzerať výbava pre začínajúceho turistu

0
548
Takto má vyzerať výbava pre začínajúceho turistu
Takto má vyzerať výbava pre začínajúceho turistu

Prvé turistické kroky môžu byť trochu neisté. Istotu v zdolávaní rôzneho terénu vám dodá turistický výstroj, ktorý dokáže podržať pri rôznych nečakaných situáciách. A môžeme vám potvrdiť, že v horách sa to nečakanými situáciami len tak hemží. Preto, ak to s turistikou myslíte vážne a predpokladáte, že sa jej budete venovať roky, tak neváhajte a investujte do kvalitnej výbavy.

Topánky, ktoré vás ponesú kilometre bez zranenia

Čo potrebuje turista najviac? Okrem zdravého úsudku sú to nohy resp. chodidlá. Ak budú vaše chodidlá trpieť, tak si turistiku neužijete a asi sa na ďalšiu už nevyberiete. Každý skúsený zálesák vie, že turistická obuv je alfou i omegou jeho výbavy. Do jednoduchšieho terénu si kúpte turistické topánky nižšieho strihu. Ich výhodou je menšia váha, a preto ich využijete aj počas prechádzky v meste. Stúpanie a terén, ktorý vás môže prekvapiť vo forme ostrých skál si pýta topánky vyššieho strihu s tuhšou podošvou. Takáto pánska a dámska turistická obuv chráni pred pošmyknutím a vyvrtnutím členka. Čo ešte chodidlám dopriať? No predsa ponožky, ktoré by mali prečnievať cez topánky a dodať chodidlu priestor pre odvetrávanie.

Oblečenie, ktoré vás ochráni pred vystrájaním počasia

Oblečenie pre turistov má tri základné funkcie. Prvá vrstva saje vlhkosť z tela. Druhá vrstva izolujetretia chráni pred vetrom či dažďom. Najskôr si oblečte funkčnú bielizeň ušitú napríklad z merino vlny. Na bielizeň si navlečte izolačnú vrstvu oblečenia, opäť môže ísť o kúsky z merino vlny či bavlny. Vrchná vrstva odevov na turistiku v podobe bundy býva vyrábaná z vodovzdorných materiálov. Turistické bundy sa šijú zo softshellu, ktorý dobre izoluje a chráni.

Batoh, do ktorého sa vám zmestí úplne všetko

Na jednodennú turistiku vám bude bohato stačiť turistický batoh s objemom do 30 l. Batoh sa vám bude dobre nosiť, ak sú jeho popruhy polstrované a batoh disponuje i prsným či bedrovým pásom. Váha batoha sa tak lepšie rozloží do viacerých častí na tele. Veci do batohu zabaľte podľa toho, ako často ich budete využívať. Elektroniku radšej ukryte do nepremokavých obalov. Vodu a jedlo majte vždy po ruke, uložte ich do menších vreciek na stranách. Veľmi praktické sú hydrovaky, ktoré sa upevnia do pútok na bokoch vaku a vodu pijete priamo cez hadičku vedúcu z vrchnej časti batohu. Do batohu nikdy nezabudnite pribaliť malú lekárničku, opaľovací krém, balzam na pery, slnečné okuliare, repelent, mapu a baterku.