Prečo je sivá farba oblečenia nesmrteľná

0
3748

Ó, sivá. Bola obľúbenou ešte pred vydaním knihy „50 odtieňov sivej“ a natočením filmu s rovnakým názvom. Základom módy je odvtedy, odkedy móda existuje. Je nečakane lichotivá, mestská a stojí medzi strohou čiernou a nepraktickou bielou. Je seriózna, pragmatická a zároveň vkusná. Od nadrozmerných rolákov po skiny džínsy, tento monochromatický štýl postavený na sivej farbe je stále trendy. A zdá sa, že aj v súlade s módou New Yorku,  kde je táto farba zapracovaná do každej jednej módnej kolekcie.

AKÁ JE SIVÁ

Sivá farba je často mylne vnímaná ako všedná a nudná. Ona je však zložitá, a to doslova. V maliarstve vzniká zmiešaním čiernej s bielou, ale aj zmiešaním všetkých základných farieb dohromady. Takým spôsobom obsahuje všetky farby a odtiene. Je farbou intelektu, poznania a múdrosti. Je vnímaná ako nadčasová, klasická, elegantná, rafinovaná, zároveň aj dôstojná, konzervatívna, nenápadná a vážna. Je dokonale neutrálna a preto ju dizajnéri často používajú ako farbu podkladovú.

Psychicky na nás pôsobí mierne rozrušujúco, pesimisticky a vyvoláva očakávania. Spája sa s inteligenciou a mozgová kôra je tiež sivá. Ľudské oko dokáže rozlíšiť až 500 jej odtieňov.

SIVÁ V MÓDE

Sivá je skvelým základom všetkých štýlov oblečenia v každom ročnom období. Už dávno nie je farbou formálneho oblečenia kancelárskych pracovníkov, ktorí mali zakázané prejavovať svoju osobnosť. Hodí sa na všetky príležitosti – slávnostné, módne, spoločenské, voľnočasové i na každý deň do práce či do mesta. Jednoduché strihy a kvalitné materiály o vás prezradia, že sa v móde vyznáte a viete si v obchodoch správne vyberať.

Ak sa obávate, že by ste v sivej mohli vyzerať ako šedá myška, napriek tomu sa jej však nechcete vzdať, riešením sú sivé doplnky. Topánky, kabelka, strieborné šperky sa hodia takmer ku všetkému.

AKO SIVÚ NOSIŤ

Sivá sa veľmi ľahko kombinuje a vďaka množstvu jej odtieňov sa hodí každej z nás. Najlichotivejšie pôsobí s červenou, ružovou, žltou a modrou, ďalšími možnosťami sú fialová, oranžová, zelená. K tmavej sivej zvoľte bledšie odtiene týchto farieb (sýta červená, krémová žltá, béžová, baby modrá), k bledej sivej zase tmavšie (krvavo červená, žiarivá žltá, hlboká modrá, čokoládovo hnedá). Ak oblečenie nechcete kombinovať s nejakou jasnou farbou, doplňte ho aspoň kabelkou či topánkami výraznejšej farby a dopriať si môžete aj výraznejší mejkap.

Skvele sa kombinuje s čiernou bundou, tenkým opaskom ružovej, bielej, sivej či hnedej farby. Sivé nohavice sú svetlejšie ako čierne a v kombinácii s tmavšími topmi rôznych farieb sú ideálne aj na obchodné stretnutia. Perleťovo sivé nohavice dobre ladia s teplými pastelovými odtieňmi. Sivú môžete spájať s neutrálnymi i výraznými, so studenými i teplými farbami. Je ideálna pre vrstvenie.

Sivý kardigán by mal byť súčasťou šatníka každej modernej ženy. Berte však do úvahy aj typ vašej postavy. Ženy plnších tvarov, prípadne nižšieho vzrastu, by sa mali vyvarovať objemných, veľkých a príliš dlhých kardigánov, tie pridávajú na objeme, pôsobili by v nich príliš stratene. Dlhý kardigán sa hodí vysokým ženám, rovný strih pristane postave s nevýrazným pásom.

Efektná je aj kombinácia rôznych odtieňov sivej, kde každý detail má iný jej odtieň. Päťdesiat odtieňov sivej nie je len škandalózna fikcia, ale módna skutočnosť, ktorej by sa mala držať každá žena.