Rozhodli ste sa pre výmenu okien a dverí?

0
1301

Okno slúži ako zdroj prirodzeného svetla, pričom medzi ďalšie zásadné úlohy okien patrí to, že udržiavajú v interiéri teplo. Pokiaľ teplo z domu uniká, je najvyšší čas vymeniť staré okná za nové, čím usporíte energiu a mnoho ďalšieho! Ak uvažujete o kúpe nových okien a dverí, neváhajte a inšpirujte sa nasledujúcimi radami, vďaka ktorým to zvládnete hravo aj vy! Treba si totiž uvedomiť, že ide o pomerne vysokú investíciu, ktorá vám však bude slúžiť niekoľko rokov, dokonca v mnohých prípadoch do konca života, a práve preto by ste mali výberu okien i dverí venovať dostatok pozornosti!

Okná by mali ladiť!

Podobu, veľkosť aj farbu materiálu by ste mali zvoliť na základe vzhľadu vášho domu. Aktuálnym trendom sú drevené okná, ktoré sa hodia najmä do drevostavieb, ale pokojne i novostavieb, keďže drevo nádherne vynikne a celkovému domu dodajú úplne iný rozmer! Drevo je totiž ekologický materiál, čiže jeho konštrukcia je pevná a tým pádom nedochádza k  neželaným deformáciám. Vedeli ste, že práve okná z dreva sa vyznačujú neuveriteľnou životnosťou, ktorá môže byť pri správnej starostlivosti aj niekoľko desiatok rokov? Samozrejme, že netreba zabúdať na povrchovú úpravu, kvalitné nátery a lak, ktoré drevo chránia pred mechanickým poškodením.

Dajte si záležať pri výbere dverí

Súčasťou každej väčšej rekonštrukcie je aj výmena starých dverí za nové. To znamená, že by ste mali zvoliť kvalitné protipožiarne dvere, ktorých materiál a samotná konštrukcia výborne odoláva prípadnému požiaru a zároveň vás chránia pre vniknutím cudzou osobou. Materiál môže byť oceľový alebo drevený, pričom je možná kombinácia s priečkami alebo oknami. Ak zvolíte predajcu dverí s pozitívnymi referenciami, vstupné i interiérové dvere by sa mali vyznačovať vysokou životnosťou, aj keď samozrejme všetko závisí od toho, ako sa budete o ne starať.