Spravte detox vašej domácnosti

0
1067

Mnohí z nás podstúpili detoxikáciu s cieľom odstrániť nahromadené toxíny z organizmu. Koľkí však urobia niečo s toxínmi v domácnosti? Produkty na bežnú starostlivosť o domácnosť a telo obsahujú čoraz viac zložiek s negatívnymi účinkami na naše zdravie – na nervový, imunitný, reprodukčný, endokrinný, kardiovaskulárny či respiračný systém.

 

V priemernej domácnosti môžeme nájsť 500 až 1000 chemických látok, väčšinu z nich však nevnímame. V malých množstvách ich dokážeme tolerovať, problém však môže nastať pri ich kombinovaní či vyšších dávkach. Úroveň tolerancie každého z nás je rôzna, v závislosti na genetike, výžive a ďalších faktoroch.

 

Mali by sme zredukovať množstvo vnútorných i vonkajších toxínov. Detoxikácia nášho tela i životného priestoru prospeje nášmu zdraviu. Tu je niekoľko tipov ako na to:

 

VETRAJTE

Vedeli ste, že vzduch v interiéri našich domácností je 2 až 5 násobne viac znečistený ako vzduch vonku? Izolácia domu je skvelá pre udržiavanie tepla počas zimy, neprepúšťa však čerstvý vzduch dnu, takže neustále dýchame vydýchaný vzduch.

 

Majte otvorené okná a dvere vždy, keď je to možné, aby sa vzduch v miestnostiach vymieňal. Využite zelené rastliny ako prírodné čističe vzduchu. Rozvoňajte ovzdušie čerstvými kvetmi či bylinkami (rozmarín, šalvia, mäta…). Ak  máte odsávanie vzduchu či klimatizáciu, udržiavajte ich v čistote (používajte netoxické čističe). Používajte čističku vzduchu, predovšetkým v spálni.

 

NEZÁVADNOSŤ ČISTIACICH PROSTRIEDKOV

Väčšina čistiacich prostriedkov, ktoré takmer denne používame na čistenie nábytku, kúpeľne, okien a iných povrchov, je plná toxických chemikálií. Podobne sú na tom produkty osobnej starostlivosti, ktoré si nanášame na pokožku celého tela, ako aj výrobky pre starostlivosť o našich štvornohých miláčikov.

 

Nechcem tým povedať, aby sme sa zbavili všetkých prostriedkov, vďaka ktorým je naša domácnosť čistá a pohodlná. Je dôležité pochopiť, že to, ako udržiavame domácnosť v čistote, významne ovplyvňuje naše zdravie. Nadbytok toxínov môže z dlhodobého hľadiska viesť k zdravotným problémom.

 

Miesto štandardných čistiacich prostriedkov v domácnosti začnite používať prípravky na prírodnej báze, ktoré nepoškodzujú zdravie ani prírodu a pritom fungujú rovnako dobre ako tie, ktoré nám masovo tlačí trh. Alebo vyskúšajte suroviny, ktoré bežne používate – ocot (miesto bielidla), jedlú sódu (miesto čistiaceho prášku), sódu na pranie, peroxid vodíka (na odstraňovanie škvŕn), rastlinné tekuté mydlá, čajovníkový olej. Tieto bežne dostupné veci vám dokážu plne nahradiť celý arzenál chemických prípravkov, ktoré sa zvyčajne v domácnostiach nachádzajú.

 

PRÍPRAVKY OSOBNEJ HYGIENY A KOZMETIKA

Nahraďte prípravky osobnej hygieny a kozmetiku prírodnými, ktoré neobsahujú chemikálie. Deodorant, zubná pasta, kozmetika, vlasové prípravky, lak na nechty, parfum, sú často plné toxínov. Zoznámte sa s názvami škodlivín, naučte sa ich identifikovať a vyhnite sa im.

 

NA ČO SI EŠTE DAŤ POZOR

  • Vyberajte si plasty, ktoré neškodia. Niektoré totiž obsahujú Bisphenol A, ktorý môže spôsobovať rakovinu a ftaláty, ktoré môžu negatívne ovplyvniť endokrinný systém a spôsobiť vývojové poruchy. Vyhnite sa jedlám v plastových obaloch (ak je to možné) a nepoužívajte plastový riad do mikrovlnky. Pre deti kupujte fľaše zo skla alebo z plastu, ktorý neobsahuje BPA. Nekupujte deťom hračky z vinylu.

 

  • Vyhýbajte sa teflónovým riadom. Teflon obsahuje Polytetrafluóretylén, ktorý je škodlivý. Zdravou náhradou je liatina, titán, sklokeramika, antikora.

 

  • Zbavujte sa pravidelne prachu. Menej prachu znamená menej toxínov. Ideálne je používať výkonný vysávač, ktorý zachytí aj tie najmenšie častice a alergény.

 

  • Používajte filter na čistenie pitnej vody. V pitnej vode z vodovodu sú na základe normy povolené mnohé látky, ktorých zdravotná nezávadnosť je viac než sporná (napr. dusičnany, nepatrné zostatky liekov, zafarbenie spôsobené skorodovaným a znečisteným potrubím, chlór apod.).

 

  • Znížte emočný stres. Neovplyvňujú nás iba toxíny z vonkajšieho prostredia, ale aj emocionálne. Môžete si osvojiť všetky uvedené návyky, ale ak bude váš domov plný hnevu, nešťastia, nedostatku lásky, žiarlivosti, bez súcitu a odpustenia, ostane toxickým.