Zariaďte si domácnosť funkčne a rafinovane

0
1233

Usporiadanie nábytku a ostatného vybavenia v domácnosti nebýva jednoduché. Treba mať cit pre priestor a výsledkom by mala byť pohodlná a praktická domácnosť. Pripravte sa na premiestňovanie, prípadné zbavenie sa starého, ktoré sa už nehodí a kúpa nových doplnkov, ktoré budú lepšie ladiť.

ROZLOŽENIE PRIESTORU

Najlepšie by bolo miestnosti, ktoré chcete zariaďovať, úplne vyprázdniť – škatule, nábytok a ďalšie objekty len prekážajú vidieť priestor taký, akým v skutočnosti je. Na aký účel bude miestnosť slúžiť? Miestnosti by mali byť funkčné a zároveň príjemné.

Ak zariaďujete napríklad obývačku, bude slúžiť ako priestor, kde sa bude stretávať celá rodina a miestom, kde budete prijímať a zabávať vašich hostí? Ak áno, možno by bolo vhodné ju rozdeliť alebo zariadiť viacúčelovým nábytkom. Na rozdelenie priestoru môžete použiť nábytok, koberce, police na knihy, paravány apod. Úzky stolík popri zadnej strane pohovky skvele oddelí priestor a nijako neovplyvní pohyb po miestnosti.

Berte do úvahy hlavné prvky interiéru. Kde sa nachádzajú dvere, okná, radiátory a ostatné nemenné prvky? Ktorá časť miestnosti bude ústrednou? Ak máte krb či obrovské okno, to sú dominanty, na ktoré sa koncentrujte. Ak takýto prirodzený stredobod pozornosti nemáte, vytvorte si vlastný – pútavý záves, rozmerné umelecké dielo, výrazný kus nábytku alebo čokoľvek, okolo čoho budú usporiadané všetky ostatné prvky.

VYVÁŽENIE MIESTNOSTI

Základom je súlad medzi zariaďovacími prvkami. Veľké kusy nábytku vyvážte ostatnými veľkými prvkami, prípadne zoskupte viac menších. Nedávajte všetok nábytok ku stene – umiestnením do stredu priestoru vytvoríte hĺbku, budete originálni a vytvoríte funkčné plochy (napr. pracovný ostrov). Nábytok rôznej výšky by mal byť umiestnený striedavo. Ak potrebujete pridať výšku nízkemu kusu, zaveste ponad neho na stenu väčší obraz. Priestor  sa tak bude zdať vyšším.

Najprv usporiadajte veľké kusy nábytky, potom menšie ako stoličky, kvety apod. Následne rozmiestnite lampy a zdroje svetla. Nakoniec zaveste zrkadlá a obrazy. Rešpektujte odporúčanú vzdialenosť televízora od divákov. Televízor by však nemal byť ústredným bodom celej obývačky.

Nápomocným vám môže byť 3D program, ktorý je určený pre navrhovanie interiérov a rozmiestňovanie nábytku. Väčšina z takýchto programov obsahuje knižnicu rôzneho nábytku a vybavenia, prípadne si môžete vytvoriť vlastné modely nábytku. Určite sa vám podarí na internete nájsť aj programy, ktoré sú voľne šíriteľné. Uľahčia vám prácu a naštartujú vašu predstavivosť.

FARBY, VZORY A MATERIÁLY

Nebojte sa farieb a vzorov. Pútavé farby dokážu miestnosť oživiť. S farbami či vzormi to ale nepreháňajte a snažte sa ich rozmiestniť po celom priestore. Neutrálny základ doplňte výraznými vankúšmi, závesmi, obrazovými rámami, obrazmi – správne zvolené farby a vzory dodajú vášmu domovu osobitý výraz. Nielen farby a vzory, ale aj materiály dodajú príťažlivosť. Vankúše, koberce, závesy, prikrývky – materiálová rôznorodosť upúta pozornosť. Mramor, drevo a kov priestor uzemnia, zatiaľ čo sklo, svieže látky a ratan dodajú pocit ľahkosti.

Ak ste si vybrali hlavné farby, ktoré použijete, pohrajte sa s ich odtieňmi. Vzorkovníky v maliarskych obchodoch sú veľmi nápomocné. Požičajte si ich domov a prirovnávajte, premýšľajte, kombinujte, aby ste dosiahli požadované výsledky. Vyvarujte sa príliš výrazným farbám na stenách, môžu byť dokonca až stresujúce. Svetlé a zemité odtiene sú na steny oveľa vhodnejšie.