Údržba strojov počas zimy

0
711

Poľnohospodárske či stavebné stroje si počas zimy vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Mráz, sneh, ľad a teploty pod nulou im z dlhodobého hľadiska neprospievajú. Aká by mala byť tá správna starostlivosť?

V prvom rade si majitelia stavebných strojov ako bager alebo rýpadlo musia položiť otázku, či ich budú potrebovať aj v zime. Ak áno, tak v tom prípade je o ne nutná zvýšená starostlivosť. Mráz, ľad a vlhko im neprospievajú, preto ich pravidelne kontrolujte a čistite. Sledujte stav nemrznúcej zmesi a z casu na cas sa pozrite aj na pneumatiky a tesnenia, ktoré vplyvom mrazov zvyknú trpieť. Bagrovať je počas zimy možné, no neodporúča sa ak je už zamrznutá zem do hĺbky viac ako pol metra. Vtedy aspoň na čas stroj zazimujte. Ideálne sú na to montované oceľové haly.

Poľnohospodárske stroje potrebujú počas zimy suché a vetrané priestory. Stiesnené a preplnené garáže nie sú vhodným riešením na uskladnenie veľkých strojov. Ľahko by mohlo dôjsť k požiaru a tým k veľkej škode na majetku.

Pred zazimovaním je nutné dobre uskladniť najmä batérie. Mali by byť odložené na suchom a teplom mieste, aby opäť na jar pracoval stroj ako nový.  Dôležitým krokom pri údržbe ťažkej techniky počas zimnej sezóny je dôkladné premazanie motorov. Za normálnych prevádzkových podmienok motorový olej pomáha znižovať kontakt medzi pohybujúcimi sa časťami motora, ale keď stroj pracuje v extrémne chladných podmienkach, nízka teplota tieto ochranné vlastnosti oleja eliminuje a dochádza k výraznému preťaženiu a opotrebeniu, ktoré môže viesť až k neželaným opravám.

Rovnako je dôležité sledovať správny pomer chladiacej kvapaliny v strojoch. Tá sa často po pridaní do motora zmieša s vodou, čo v nízkych teplotách spôsobuje problémy. Preto by jej pomer voči vode mal byť 70:30. Pneumatiky sú ďalším slabým miestom stavebných strojov počas zimy. Zvlášť v tomto období je nutné, aby ich dezén zodpovedal vyhláške a nebol nijako poškodený či opotrebovaný. V klzkom a ľadovom prostredí by to mohlo spôsobiť veľké škody a nebezpečenstvo úrazu.

Ak spozorujete problémy s výkonnosťou pneumatík počas leta či na jeseň, zbytočne nečakajte, v zimnom období sa defekty len prehĺbia. Okrem kvalitného dezénu je dôležitý aj primeraný tlak v pneumatikách. Ak sú dlhodobo podhustené, hrozí, že zariadenie nebude fungovať podľa očakávaní. Stroj bude potrebovať viac paliva a tým je jeho využívanie ekonomicky náročnejšie.

Je pre vás starostlivosť o stroje počas zimy ťažká a nepredstaviteľná? Riešením môže byť požičovňa stavebných strojov. Výhodná je najmä pre krátke a jednorázové činnosti.