Všetko čo by ste mali vedieť o cukrovke

0
4162

Ochorenie diabetes alebo inak cukrovka postihuje čoraz viac ľudí. Na Slovensku ním trpí takmer 400 000 mužov  a žien rôzneho veku. Cukrovka patrí medzi najčastejšie chronické ochorenie, ktoré postihuje stále viac ľudí. Mnoho ľudí ani nevie, že žije s cukrovkou až kým sa nezačnú prejavovať vážne symptómy, ktoré vedú k náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu.

Čo je to diabetes?

Diabetes je autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká tým, že imunitný systém zabíja zdravé bunky, ktoré vytvárajú inzulín pretože ich uzná za choré.

Inzulín v ľudskom tele zdravého človeka zabezpečuje glukóze aby sa dostala do svalov avšak u človeka s cukrovkou sa inzulín netvorí a tak je potrebné ho dopĺňať a kontrolovať hladinu cukru v krvi. Zdravý človek nič kontrolovať nemusí pretože jeho organizmus sa stará o to aby sa hladina cukru vždy vyrovnala.

Aké typy cukrovky poznáme?

1.Typ- Tento typ cukrovky zväčša postihuje ľudí do 30 rokov- teda mladších. Občas sa stáva, že sa prejaví aj v neskoršom veku, ale nie je to časté. Prejavy sú najmä pocit smädu, často sa stáva, že dôjde k úbytku hmotnosti alebo dochádza k častejšiemu močeniu. Liečba prebieha pomocou tabliet alebo podávaním inzulínu.

2.Typ– Na Slovensku veľmi častý a prejavuje sa najmä u ľudí vo vyššom veku alebo v dospelosti. Jej prejavy sú veľmi nebadateľné až tak, že môžete odhaliť toto ochorenie až keď pociťujete vážne príznaky. Liečba tohto typu cukrovky prebieha v podobe fyzickej aktivity alebo úpravy stravy.

3.Typ- Táto cukrovka má názov Gestačný diabetes a vzniká počas tehotenstva a po ňom väčšinou aj prejde. V prípade liečby je to väčšinou len úprava stravy a v prípade potreby podávanie nejakých liekov či inzulínu. Tento typ ochorenia však nie je tak častý.

Všeobecné príznaky cukrovky

-Sucho v ústach

-Svrbenie

-Rozmazané videnie

-Únava  a pocit neustáleho hladu

-Nevysvetliteľné chudnutie

Čo spôsobuje cukrovku?

Dosť známe je, že cukrovka je dedičné ochorenie. Môžete ho teda mať už v mladom veku len preto, že to máte dané geneticky. S tým sa teda nič iné spraviť ako sa s tým zmieriť a udržovať cukrovku v norme.

Okrem iného môžu cukrovku spôsobiť aj isté druhy liekov na niektoré vážne ochorenia.

Preventívne opatrenia

Určite je dôležité sa pravidelne hýbať, nezabúdajte ani na pestrú a vyváženú stravu. Takisto urobíte dobre ak sa vyhnete sladeným nápojom a maškrteniu sladkostí. Pravidelne praktizujte očistu čriev v podobe detoxu, ktorý vám podstatne pomôže. Navštevujte lekára a kontrolujte svoj zdravotný stav.