Poradíme vám, ako pripraviť auto na technickú kontrolu

0
814
ako pripraviť auto na technickú kontrolu

Technická kontrola neminie každého majiteľa vozidla raz za dva roky. V hĺbke duše viete, že vaše auto nie je v top stave a obávate sa, že cez kontrolu neprejdete. Prečo sa vystavujete týmto zbytočným obavám? Pripravte sa na technickú kontrolu a vyhnete sa stresu.

Technická kontrola sa nedá obísť

Technickej kontrole sa musí pravidelne podrobiť každé vozidlo. Ak ste majiteľmi nového automobilu, prvá technická kontrola je pre vás povinná po štyroch rokov od kúpy vozidla. Následne musíte navštíviť stanicu technickej kontroly každé dva roky. V prípade, že na kontrolu zabudnete, hrozí vám riadne mastná pokuta a vaše vysnívané hliníkové disky alebo tuning vozidla budú musieť niekoľko mesiacov počkať. Výška poplatku za kontrolu sa líši. V niektorých mestách stojí 35 €, ale niekde sa môže poplatok vyšplhať až do výšku 50 €. Dôležité je to, aby ste dátum vypršania osvedčenia o kontrole neprešvihli a objednali sa na novú kontrolu včas. V opačnom prípade si budete musieť za expresnú kontrolu doplatiť dvojnásobok uvedenej sumy. Nevenovali ste vozidlu dostatočnú pozornosť? Môže sa vám stať, že kontrolou neprejdete a dostanete potvrdenie o dočasnej spôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke. Do 60 dní budete musieť dať vozidlo do poriadku a podrobiť sa opakovanej kontrole, za ktorú opätovne zaplatíte všetky poplatky.

Buďte pripravení a bez stresu

Na návštevu stanice technickej kontroly si nezabudnite so sebou vziať veľký technický preukaz. Ak je vaše vozidlo poháňané plynom, pripravte si tiež protokol o montáži CNG alebo LPG. Pár dní pred kontrolou venujte zopár hodín prevereniu stavu nasledujúcich častí vozidla. Začnite od podlahy t.j. od pneumatík. Dbajte na to, aby mali zimné i letné pneumatiky dostatočnú hĺbku dezénu a boli kompatibilné s vašim vozidlom. Dajte si nastaviť geometriu a skontrolujte funkčnosť riadenia. Všímajte si označenie pneumatík a pred kontrolu ich vyčistite spolu s interiérom a kapotou. Dbajte na plnú funkčnosť bŕzd, vrátane ručnej. Overte tiež to či vám svietia všetky svetlá a skontrolujte klaksón. Na záver skontrolujte kapotu a všetky sklá, ktoré by mali byť bez väčších škrabancov alebo puklín. Mnohí šoféri zabúdajú na preverenie stavu povinnej výbavy a dátumu spotreby lekárničky, a preto nepatrite medzi zábudlivcov a skontrolujte aj povinnú výbavu.