Chov suchozemskej korytnačky

0
732
Chov suchozemskej korytnačky

Slovo korytnačka pochádza z francúzskeho tortue alebo tortre (korytnačka). Sú to plazy z čeľade Testudinidae z rádu Testudines. Špecifické je pre nich to, že sú suchozemské, zatiaľ čo iné korytnačky sú aspoň čiastočne vodné. Keď budeme bližšie špecifikovať korytnačku, tak by sme mali vedieť, že spadá do radu plazov a vyznačuje sa vyvinutým pancierom.

Korytnačka tak,  ako vtáky a cicavce dýcha vzduch a nekladie vajíčka pod vodu. Je studenokrvná, tzn., že jej vnútorná teplota sa mení s jej priamym prostredím. Živí sa hlavne rastlinami. Korytnačky suchozemské sú chované ako domáci miláčikovia. Ak sa rozhodneme k chovu korytnačky suchozemskej, je potrebné si uvedomiť, že sa korytnačka rada prechádza a skúma svoje okolie. Preto je vhodné pre korytnačku zaobstarať čo najväčšie terárium. Chov suchozemskej korytnačky

Druhy terárií

Terária pre suchozemské korytnačky delíme na dva základné typy. Sú to terária tzv. korytnačí stôl a ďalej uzavreté terária.

Korytnačí stôl je v podstate otvorené terárium, do ktorého je prístup z hornej strany. Do uzavretého terária, ako už názov napovedá, je prístup cez predné posuvné dvierka. Obe sú vhodné na chov suchozemskej korytnačky.

Veľkosť terária

Veľkosť terária nám určuje veľkosť jednotlivej korytnačky. U dospelej korytnačky volíme nádrž s objemom aspoň 60x40x30 cm. Ak chceme chovať viacerých jedincov, musíme tomu adekvátne zväčšovať aj objem terária. Dôležitou informáciou je tiež to, že v uzavretom teráriu musí byť horná časť odvetrávaná. Pri „korytnačom stole“ je výhodu otvorený priestor a riešiť odvetrávanie nemusíme.

Technika do terária

V teráriu by sme mali vytvoriť dve teplotné zóny, kde jedna bude mať bežnú izbovú teplotu a tá druhá by mala mať teplotu aspoň 40 ºC, aby sa mohla korytnačka ohrievať. Osvetlenie v teráriu delíme do troch základných skupín a to na svetlo, teplo a zdroj UV žiarenia.

Svetelná žiarovka sa nám stará predovšetkým o osvetlenie terária. Vykurovacia žiarovka je dôležitá pre vyhrievanie terária pre teplomilné živočíchy a žiarovka vyžarujúca UV nám nahrádza slnko.

Podložie

Do terária je vhodné použiť ako podložie napr. substrát z kokosového vlákna alebo hrubší štrk, ktorý však nesmie mať ostré hrany, aby sa korytnačka neporanila.

Krmivo

Čo sa týka krmiva je u týchto suchozemských jedincov prevažne rastlinného typu. Môžeme ich kŕmiť aj ovocím ako napríklad jablkami alebo hlávkovým šalát a taktiež je vhodné podávať krmivo s obsahom vitamínov a minerálov.