Jazdenie počas zimy – čo by ste mali vedieť?

0
1282

Jedným zo spôsobov, ako chladné počasie ovplyvňuje kilometrový výkon vozidla je to, že studený motorový olej a iné kvapaliny nie sú tak účinné pri znižovaní trenia motora a prevodovky.

V praxi to znamená, že keď je zima, motor automobilu dosahuje palivovo úspornú teplotu dlhšie. To platí najmä pre krátke vzdialenosti, kedy sa motor nemusí dlho zahrievať. Pýtate sa, akým spôsobom môže chladné až mrazivé počasie ovplyvniť vašu jazdu? Je pravda, že teplota vzduchu výrazne vplýva na výkon vozidla alebo je to len mýtus?

Ako môže chladné počasie ovplyvniť jazdu?

Chladné zimné počasie môže ovplyvniť najrôznejšie komponenty vozidla ako sú trebárs pneumatiky, čo vedie k výraznému zníženiu palivovej účinnosti.

  • V chladných dňoch trvá dosiahnutie optimálnej prevádzkovej teploty motora omnoho dlhšie. Toto je obzvlášť veľký problém pri krátkych cestách, pretože auto strávi väčšinu času prácou pri nižšej ako optimálnej teplote, čo následne vedie k nízkej spotrebe paliva.
  • Motorový olej zahusťuje v chladných podmienkach. To môže viesť k treniu medzi pohybujúcimi sa časťami v motore a prevodovke, čo znamená, že vaše auto zbytočne spaľuje palivo.
  • Elektrické komponenty ako sú ventilátory, odmrazovače, stierače a vyhrievané sedadlá, zvyšujú záťaž batérie. Vďaka tomu je pre alternátor ťažšie udržiavať batériu nabitú, čo vedie k zníženiu palivovej účinnosti.
  • Počas mrazivých rán je často potrebné zahriať auto, aby sa rozmrazilo čelné sklo. Takzvaný voľnobeh má obrovský vplyv na spotrebu paliva.
  • Studený vzduch je hustejší ako teplý vzduch, čo zvyšuje aerodynamický odpor vozidla. To znamená, že motor musí pracovať tvrdšie, najmä pri vyšších rýchlostiach na diaľnici.
  • Tlak vzduchu v pneumatikách sa mierne znižuje pri veľmi nízkych teplotách, čo zvyšuje valivý odpor vozidla.

Na základe vyššie uvedených faktov je možné potvrdiť, že teplota vzduchu výrazne vplýva na výkon vozidla, čo treba mať rozhodne na pamäti.