Zababušte sa: ako si vybrať vhodnú prikrývku pre pohodlný spánok?

0
273
Zababušte sa: ako si vybrať vhodnú prikrývku pre pohodlný spánok?
Zababušte sa: ako si vybrať vhodnú prikrývku pre pohodlný spánok?

V noci by sme mali spať. Je to prirodzené pre ľudský organizmus, aby si nabil batérie a pripravil sa na ďalší náročný deň. No niekedy spánok neprichádza, aj keď sa cítite takí unavení, že sa nevládzete ani otočiť na druhý bok. Kvalitu spánku totiž ovplyvňuje niekoľko faktorov. Určite ste počuli o tom, aká dôležitá je správna posteľ a atmosféra v spálni. Ako je to s prikrývkou?

Aby ste si zaistili to najlepšie pohodlie a relax počas celej noci, potrebujete nadýchanú a teplú prikrývku, ktorá sa stane vaším spoločníkom počas spánku. Ako zistíte, že ste sa rozhodli pre tú správnu? Jednoducho povedané, svoju partnerku ste našli vtedy, ak sa vám ráno nechce vstať z postele. Prinášame stručný prehľad o tom, aké typy prikrývok máte k dispozícii a na čo dbať pri výbere.

Ako si vybrať prikrývku?

Pri kúpe prikrývky si možno pomyslíte, že na tom nič nie je – stačí si vybrať hrúbku a správnu veľkosť. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že hlavné slovo má posteľná bielizeň. Áno, správne zvolené obliečky dokážu zmeniť charakter spálne a dokážu ovplyvniť aj vašu náladu, na kvalitu spánku však majú veľmi malý dopad. Hoci výber správnej prikrývky je pomerne jednoduchý, je v tom trochu viac.

Úplne na začiatok hľadania by ste si mali položiť 3 základné otázky:

  1. Ako budete prikrývku používať?
  2. Ste skôr zimomravý alebo teplokrvný typ?
  3. Aký je váš rozpočet?

Ako budete prikrývku používať?

Ste typ človeka, ktorý sa rád zabalí do deky? Alebo milujete ten pocit, keď môžete vliezť pod ťažší paplón, ktorý vám dáva pocit bezpečia? Pri kúpe správnej prikrývky je rozhodujúce, čo od nej očakávate. V niektorých situáciách si vystačíte s tenšou dekou. Ak bývate v oblasti s chladnou klímou, je potrebné zvážiť paplón s postačujúcou výplňou.

Akú prikrývku potrebujete, vám napovie aj to, kto ju bude používať. Hľadáte prikrývku do detskej postieľky alebo pre tínedžera? Má prikrývka zahriať iba vás alebo ju budete zdieľať s partnerom?

Ste skôr zimomravý alebo teplokrvný typ?

Ľudia sú rôzni. Zatiaľ čo niekto potrebuje chladnejšiu klímu v spálni, iní by si najradšej prikúrili aj v lete.

Tip: Viete, aké sú vhodné teploty v jednotlivých miestnostiach domu?

Ak ste zimomravý typ, ľahko sa v noci zobudíte na to, že vám je chladno. Potom je často ťažké znova zaspať. To isté platí, ak sa v noci prebudíte na pocit, že vám je príliš horúco. Tu môžete voliť medzi paplónom, teplou vlnenou či fleecovou dekou alebo ľahšou dekou z bavlny.

Aký je váš rozpočet?

Pri kúpe je vždy dôležitým faktorom cena. Porovnajte rôzne typy prikrývok na trhu a zhodnoťte náklady v porovnaní so svojím rozpočtom. Zvážte kvalitu a odolnosť materiálu. Ak hľadáte niečo luxusné, pripravte sa viac investovať do prémiových materiálov a dizajnu.

Niekedy tých zopár eur navyše môže výrazne prispieť k pohodliu a spokojnosti. Keďže prikrývky sa nakupujú s výhľadom do budúcnosti a s nádejou, že vám vydržia čo najdlhšie, vnímajte túto kúpu ako krok k lepšiemu spánku, radšej si niečo našetríte a investujte do kvality.

Aké sú podmienky na kvalitný spánok?

Správna prikrývka môže zahriať vaše kosti, uvoľniť vaše svaly a vypnúť myseľ. Nesprávny výber však môže sabotovať váš spánok. Aké sú aspekty kvalitného spánku?

Príjemné teplo

Pokiaľ ide o teplotu počas spánku, odborníci odporúčajú dodržiavať zásadu: ani príliš chladno, ani príliš teplo, ale tak akurát.

Podľa niektorých štúdií, ľudia spia najlepšie pri teplotách medzi 16 a 21°C. Telesná teplota zvyčajne klesá počas prvých štyroch hodín spánku. Toto zníženie telesnej teploty vám pomáha zaspať, udržať neprerušovaný spánok a správne prechádzať cez jednotlivé fázy spánku. Čokoľvek, čo extrémne ovplyvní vašu telesnú teplotu, môže narušiť váš spánok.

Ak vás v noci zalieva pot, môže to byť tou hrubou prikrývkou, ktorú ste večer hodili na seba. Ak sa trasiete od zimy, aj v tomto prípade ste výber prikrývky podcenili. Ak nemáte doma nič teplejšie, pridajte k svojmu paplónu ešte deku, aby ste sa udržali v teple.

Aby vás nezobudilo kýchanie

Ak vás budí neustále kýchanie, sotva budete ráno fit. Preto pri výbere prikrývky zohľadnite aj to, či ste alergik, astmatik alebo vás trápia iné respiračné ťažkosti. Existuje niekoľko rôznych tipov a inšpirácií na zdravý spánok, vždy však platí, že zdravý spánok nedosiahnete pod prikrývkou, ktorá zhoršuje vaše zdravotné problémy.

Prikrývka by mala byť vhodná pre citlivých ľudí. V matraci, prestieradle aj v prikrývke sa dobre darí roztočom, ktorí sú hlavným spúšťačom alergie a astmy. Ak trpíte týmito problémami, kýchanie a sipot vás môžu v noci udržať hore.

Tip pre vás: Ak ste náchylní na alergie, určite sa vyhnite páperovým prikrývkam. Ostatné prikrývky perte raz týždenne v horúcej vode (60°C) a sušte v sušičke pri vysokej teplote, aby ste zabili roztoče.

Mocné objatie

Rozhodujúca je aj hmotnosť prikrývky. Ťažšie paplóny a prikrývky často fungujú ako horúca náruč, ktorá dokáže upokojiť nielen unavené svaly, ale pozitívne vplýva aj na vašu psychiku. Funguje to najmä u ľudí, ktorí bývajú často úzkostní, rozrušení a prechádzajú ťažkým obdobím. Na tento účel vám viac pomôže paplón s výplňou ako tenká deka.

Existuje však špeciálny typ prikrývok: záťažové prikrývky. Svojou záťažou simulujú pevné objatie, ktoré podporuje tvorbu melatonínu a redukuje produkciu stresového hormónu. Tým zabezpečuje nielen rýchlejšie zaspávanie, ale aj hlbší, kvalitnejší a neprerušovaný spánok. Pri záťažovej prikrývke si určujete jej hmotnosť, všeobecne sa odporúča 10 % z vašej vlastnej hmotnosti.

Upozorňujeme však, že zaťažové prikrývky sa neodporúčajú ľuďom s problémami s dýchaním, krvným obehom alebo reguláciou teploty alebo tým, ktorí sa zotavujú po operácii.

Príjemná hebkosť

Vyberte si prikrývku, ktorá je príjemná na dotyk. To isté platí aj pre posteľnú bielizeň. Niektorí ľudia nedajú dopustiť na chlpatú deku, iní uprednostňujú hladšiu štruktúru.

Nechajte sa viesť vlastnými preferenciami. Jednou z látok, ktoré je potrebné zvážiť, je bavlna, ktorá je mäkká a priedušná – dve vlastnosti, ktoré zvyšujú pohodlie. Na druhej strane hrubšia tkanina, ako je vlna, môže podráždiť vašu pokožku a spôsobiť svrbenie, ktoré vám nedá spávať.

Partner a spoločník

Možno ste sa stretli u vás v rodine alebo ste videli v televízii malé dieťa celkom závislé od svojej prikrývky. Bez nej sa nepohne ani na krok. Toto funguje aj u dospelých. Aj dospelí si dokážu vytvoriť vzťah ku konkrétnej prikrývke.

Pravidelné používanie obľúbenej prikrývky môže pomôcť vyvinúť podmienenú reakciu, takže nástup spánku je rýchlejší. V skutočnosti mnohé spánkové centrá žiadajú pacientov, aby si z domu priniesli vlastnú prikrývku a vankúš, čo im pomáha ľahšie zaspať.

Keď nájdete prikrývku, ktorá sa vám páči, používajte ju každý večer. Ak máte problémy so spánkom, keď ste mimo domova, zvážte, či si prikrývku nevezmete so sebou.

Až po päty

Ak pri kúpe opomeniete veľkosť prikrývky, môžete nakoniec skončiť s takou, spod ktorej vám budú vykúkať nohy, vtedy vám nepomôže ani to najteplejšie pyžamo. Alebo naopak, príliš veľká a ťažká prikrývka bude padať z postele a hromadiť sa na podlahe. Tieto situácie môžu byť frustrujúce a výber nesprávnej veľkosti prikrývky môže negatívne ovplyvniť váš spánok.

Univerzálny rozmer prikrývky pre jednolôžko je 140×200 cm, no ľuďom s väčšou postavou bude vyhovovať väčší variant 155×200 cm. Všeobecne platí, že by perina mala byť minimálne o 20 cm dlhšia, než je výška vašej postavy.

Typy prikrývok

Prikrývky pre pokojný spánok počas noci

V našich končinách je bežné, že ľudia spia pod prešívanými paplónmi, v severnejších oblastiach dokonca pod páperovou perinou. Ak hľadáte prikrývku, ktorú by ste používali cez noc, máte na výber z 3 druhov:

  • Letné prikrývky – veľmi ľahké a tenké a ich výplň sa vyznačuje nízkou gramážou. Sú navrhnuté tak, aby ste sa pod nimi v lete cítili čo najlepšie a nebolo vám horúco.
  • Zimné prikrývky – hrubšie a vynikajú skvelými termoregulačnými vlastnosťami, takže vás dokonale zahrejú aj počas chladných zimných mesiacov. Medzi materiály, ktoré sa najčastejšie používajú na výrobu zimných prikrývok, patrí vlna a mikrovlákno.
  • Celoročné prikrývky – tieto prikrývky nie sú ani príliš tenké, ani príliš hrubé a ponúkajú dokonalý kompromis medzi letom a zimou. Celoročnú prikrývku oceníte najmä v prípade, že nemáte doma dostatok úložného priestoru. Nie sú však veľmi určené pre ľudí, ktorým pod nimi môže byť v lete horúco a v zime chladno.

Paplón sa skladá z 3 vrstiev: vrchná, stredná a spodná. Vrchná a spodná vrstva je vyrobená z látky. Stredná vrstva je výplň a je vyrobená z materiálov ako bavlna, vlna či polyester. Výplň môže byť aj z dutého vlákna. Takéto prikrývky sú veľmi ľahké, hrejivé, mäkké a ľahko sa udržujú. Veľkou výhodu je aj to, že sú vhodné aj pre alergikov.

Nezabudnite: Pri výbere prikrývky môžete zvážiť aj to, či máte domáceho maznáčika. Niektoré materiály držia chlpy viac, než iné. Viete, ako sa zbaviť zvieracích chlpov z rôznych povrchov?

Prikrývky pre príjemné leňošenie

Ak hľadáte prikrývku na leňošenie, možno sa budete musieť prebrodiť cez širokú ponuku rôznych tvarov, veľkosti, farieb a najmä materiálu. Materiál závisí od vašich preferencií. Môžete napríklad uprednostňovať fleecové prikrývky pred bavlnenými dekami, zatiaľ čo ostatným sa môže páčiť opak.

Bavlnené deky

Bavlna je prírodné vlákno, ktoré je mäkké, priedušné a hypoalergénne. Často sa používa na letné prikrývky, ako aj na detské prikrývky. Bavlnené deky vám pomôžu regulovať teplotu po celý rok. Sú najudržateľnejšou a cenovo najefektívnejšou možnosťou.

Bavlnené prikrývky dobre odolajú opakovanému praniu, vďaka čomu sú dobrou voľbou pre tých, ktorí trpia alergiami. Existujú dokonca aj prikrývky z organickej bavlny pre tých, ktorí uprednostňujú zelený životný štýl.

Vlnené deky

Vlna je výborným izolantom, poskytuje teplo a reguláciu teploty. Má prirodzené vlastnosti odvádzajúce vlhkosť, vďaka čomu je vhodná do chladnejších klimatických podmienok. Najmä merino vlna je známa svojou jemnosťou a vysokou kvalitou.

Vlna je biologicky odbúrateľné, ohňovzdorné a antimikrobiálne prírodné vlákno, čo z nej robí udržateľnú voľbu pre ekologicky zmýšľajúcich jedincov. Je navyše prirodzene odolná voči baktériám a pachom, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre posteľnú bielizeň.

Vlnená deka však nie je vhodná pre citlivú pokožku, môže ju podráždiť, pokožka začne svrbieť. Niektoré luxusnejšie a kvalitnejšie vlnené deky sú však textúrované, aby boli na povrchu hladké. Nevýhodou tiež je, že ich nemožno prať v práčke a nejaký čas trvá, kým celkom vyschnú.

Deky z polyesteru

Polyester je syntetické vlákno, ktoré je ľahké, mäkké a nenáročné na údržbu. Je to jedno z najpoužívanejších syntetických vlákien na svete a bežne sa používa v rôznych výrobkoch vrátane odevov, čalúnenia a bytového textilu.

Polyester je známy svojou pevnosťou, trvanlivosťou a je tiež odolný voči vlhkosti. Je nenáročný na údržbu a možno ho prať a sušiť bez toho, aby sa krčil alebo stratil tvar.

Okrem týchto praktických výhod je polyester všestrannou tkaninou, ktorá môže vytvárať rôzne textúry a povrchové úpravy. Obľúbené sú napríklad polyesterové chlpaté deky, ktoré sú veľmi príjemné na dotyk.

Existujú nevýhody, ako je napríklad zvýšená statická elektrina. Polyesterové deky sú cenovo výhodné. Ak ste si nie istí, skúste sa poobezrať po deke zo zmesi bavlny a polyesteru.

Deka z mikrovlákna

Mikrovlákno je syntetická tkanina vyrobená z extrémne jemných polyesterových alebo nylonových vlákien. Vlákna použité na výrobu mikrovlákna sú oveľa menšie ako vlákna používané v tradičných syntetických tkaninách, čo dáva materiálu jedinečnú textúru a pocit.

Mikrovlákno je známe svojou mäkkosťou, nasiakavosťou a odolnosťou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou v rôznych produktoch, vrátane uterákov, čistiacich handričiek a odevov. Okrem svojej mäkkosti a nasiakavosti je mikrovlákno rýchloschnúce, ľahké a nenáročné na údržbu.

Prikrývky z mikrovlákna sú hypoalergénne a nedráždia pokožku, sú to jedny z najjemnejších a najbezpečnejších možností pre bábätká.

Fleecové deky

Fleece je ľahká syntetická tkanina, ktorá udržiava teplo. Je odolný voči vlhkosti a navyše je rýchloschnúci, vďaka čomu je obľúbenou voľbou do chladných alebo vlhkých podmienok. Na rozdiel od vlny je táto látka ľahšia, ale zato príjemná na pokožku bez pocitu svrbenia.

Fleecové deky sú ľahké a plyšové, ideálne na túlenie sa pri pozeraní filmu alebo čítaní knihy pri krbe. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach a sú hypoalergénne a vyhovujú rôznym potrebám.

Baránkové deky

Baránkové deky sú charakteristické dvomi rozdielnymi stranami. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, môže to byť kombinácia fleecu, flanelu, mikro plyšu, mikrovlákna a polyesteru.

Jedna strana deky je hladká a mäkká so vzorom, aký si len predstavíte. Obľúbené sú tie s vianočným motívom. Druhá strana pripomína barančeka, je zvyčajne biela alebo krémová a je určená na poskytnutie maximálneho tepla. Baránkové prikrývky sú obľúbenou možnosťou, ako zostať v teple počas chladných dní alebo nocí.

Prikrývky pre extra teplo

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na vyhrievacie elektrické deky. Sú vyrobené zo syntetických materiálov, ako sú polyester alebo akryl. Elektrické prikrývky majú zabudované vykurovacie telesá, ktoré poskytujú teplo. Zapájajú sa do elektrickej zástrčky, ovládajú sa pomocou termostatu, ktorý ponúka možnosť regulácie teploty.

Je však dôležité byť opatrný vzhľadom na riziko požiaru a popálenia spojené s elektrickými prikrývkami. Sú vhodné, ak potrebujete extra teplo počas dní, keď váš domov nedokáže vykúriť ústredné kúrenie alebo iný vykurovací systém.

Na záver

Možno sa pýtate, akú prikrývku vybrať pri toľkých alternatívach. Riešenie je jednoduché, vyberte si prikrývku, s ktorou sa budete cítiť dobre. Pre pokojný nočný spánok máte na výber letné, zimné alebo celoročné prikrývky. Pre popoludňajšie zdriemnutie a leňošenie s dobrou knihou v ruke sa vám zíde mäkká deka z bavlny, mikrovlákna, chlpatá deka pre extra pocit alebo baránková, ktorá je zároveň aj dekoratívnym prvkom.

Majte na mysli nielen tvar, veľkosť a farbu, ale aj prednosti jednotlivých materiálov. Zohľadniť by ste mali aj klimatickú oblasť, v ktorej žijete, spôsob, akým sa bude prikrývka používať, a samozrejme špeciálne požiadavky na prikrývku, ako je napríklad hypoalergénnosť alebo udržateľnosť.

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: https://pixabay.com/